Başbakan Üstel: Enerji sorunu son bulacakfeaturedTürkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ile görüşen Başbakan Üstel, görüşmeyi KIBRIS’a değerlendirdi.

Öncelik enerji ve sağlık… Başbakan Ünal Üstel, ülkedeki altyapı eksikliklerinin giderilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, Anavatan Türkiye’nin destekleriyle enerji ve sağlık konularında ciddi adımlar attıklarını söyledi. Üstel, Ankara’da imza koydukları Mali ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nı gözden geçirdiklerini belirterek, bu çerçevede ele alınan enerji ve sağlık alanındaki sıkıntıların çözümü için gerekli çalışmaları yoğunlaştırdıklarını kaydetti.

“Enerji konusunda ciddi adımlar atılacak”… Ülkede yatırımların arttığını bunun da enerji ihtiyacını ortaya çıkardığını söyleyen Ünal Üstel, bu açığı gidermek için kablo ile elektrik getirilmesi, enterkonnekte sistem ve bunlar devreye girene kadar yapılması gereken ek yatırımlar konusunda çalıştıklarını söyledi. Üstel, “Sayın Cevdet Yılmaz ile enerji konusunu masaya yatırdık. Kısa vadede yeni yatırımlar ve uzun vadede de kablo ile Türkiye’den enerji alımının enterkonnekte bir sistem ile sağlanması konularını ele aldık” dedi.

“Yeni yatırımlar yapılacak”… Türkiye’den kablo ile elektrik sağlanması konusunda fizibilite çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaşan Ünal Üstel, “En kısa sürede bu hazırlıklar da tamamlanacak ve asrın ikinci dev projesi için gerekli çalışmalar başlayacak. Ne var ki hayat devam ediyor, yeni yatırımlar ve konutlar yapılıyor ve enerji ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunu karşılayabilmek için yeni yatırımlar da söz konusu olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“2024’te temel atılacak”… Ünal Üstel, “Yarım kalanları tamamlamak ve reform nitelikli işleri yapmak için hükümete geldik ve hükümette olduğumuz bu kısa sürede de verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Şu anda bizler için bir diğer önemli konu başlığı yeni hastane projesi. Bu konu da gündem maddelerimizin başında. 2024 sağlık adına da önemli yatırımların başlatılacağı bir yıl olacak” diye konuştu. Üstel, yeni Girne Hastanesi’nin temelinin de 2024’te atılacağını kaydetti.

KIBRIS Özel

Başbakan Ünal Üstel, Ankara ziyaretini KIBRIS’a değerlendirdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile bir araya gelen Üstel, Yılmaz ile önemli konuları masaya yatırdıklarını kaydetti.

Anavatan Türkiye’nin güçlü desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini belirten Üstel, “Anavatanımızın 100’üncü, ülkemizin 40’ıncı yıl dönümünü kutluyoruz. Bu anlamlı dönemde iki ülke olarak çok verimli görüşmeler ve işbirliklerinin temellerini attık” dedi.

“Kablo ile elektrik çalışmaları yoğunlaştı”

Ülkedeki altyapı eksikliklerinin giderilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarının altını çizen Ünal Üstel, özellikle enerji ve sağlık alanındaki sıkıntıların çözümü için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını kaydetti.

Üstel, KKTC’nin ciddi bir enerji açığı olduğunu ve bu açığın şu anda Güney Kıbrıs’tan alınan pahalı enerji ile kapatıldığını belirterek, “Önceliğimiz enerji konusunu ortadan kaldırmaktır. Bu çerçevede Sayın Cevdet Yılmaz ile konuyu masaya yatırdık. Kısa vadede yeni yatırımlar ve uzun vadede de kablo ile Türkiye’den enerji alımının enterkonnekte bir sistem ile sağlanması konusunda hemfikiriz. Kablo ile elektrik konusundaki çalışmaları yoğunlaştırdık. Bu noktada fizibilite çalışmaları devam ediyor. En kısa sürede bu çalışmalar da tamamlanacak ve asrın ikinci dev projesi için start verilecek ama ilerlememiz durmuyor. Çok sayıda yeni konutlar yapılıyor ve ortaya çıkan bir yatırım ihtiyacı vardır. İşte bu enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yeni yatırımlar söz konusu olacak” ifadelerine yer verdi.

AKSA’nın 35 megavatlık yeni enerji yatırımı için jeneratörlerin kurulum aşamasında olduğu bilgisini veren Üstel, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun da 40 megavatlık yeni bir yatırımının söz konusu olacağını kaydetti.

“Anavatan Türkiye her zaman yanımızda”

Ankara ziyaretinde, Mali ve Ekonomik İşbirliği Protokolü’nü de ele aldıklarını anlatan Ünal Üstel, yapılan tüm çalışmaları gözden geçirdiklerini ifade etti.

Üstel, “Türkiye Cumhuriyeti her zaman yanımızdadır. Ne zaman başımız sıkışsa bizlere tam destek verilmektedir. Bundan dolayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm yetkililere teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

Başbakan, gelişen KKTC’nin tüm altyapı ihtiyaçlarının karşılanması adına büyük bir gayret gösterdiklerini dile getirdi.

“2024 yılında sağlık alanında da önemli projelere imza atacağız”

Ünal Üstel, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önce de söylediğim gibi yarım kalanları tamamlamak ve reform nitelikli işleri yapmak için hükümete geldik ve hükümette olduğumuz bu kısa sürede de verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Şu anda bizler için en önemli konuların başında yeni hastane de geliyor. Bu çerçevede yaptığımız görüşmede 500 yataklı son teknoloji ile donatılacak yeni hastanenin 2024 yılında temelinin atılabilmesine yönelik gerekli hazırlıklara da başladık.”

Yeni Girne Hastanesi’nin yapımının devam ettiğini ve 2024’ün ilk çeyreğinde hastanenin faal bir duruma gelmesini hedeflediklerini hatırlatan Üstel, “Halkımızın ihtiyaçlarını bir bir gidereceğiz” şeklinde konuştu.

Erdoğan’a teşekkür

Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs politikasına yönelik dünyaya verdiği mesajların da sevindirici olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar da hükümet olarak bizler de iki devletli çözüm vizyonunu yürekten destekliyoruz. KKTC’nin tanınması için başta Türkiye’mizin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade için teşekkür ediyoruz. Son olarak Özbekistan’da bir kez daha KKTC’nin tanınması gerektiğini ortaya koydu. Sayın Erdoğan’ın Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde KKTC’ye uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyonların kaldırılması gerektiğini dünyaya haykırması da oldukça önemli” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Başbakan Üstel: Enerji sorunu son bulacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir