Balıklar ölüyorfeatured


Ayşe BULUT

Mehmetçik Belediyesi’ne bağlı olan Bafra Halk Plajı yakınlarındaki göledin rengi, birkaç gün içinde değişti ve gölet kızıl kahverengiye döndü, suda köpüklenmeler oluştu. Göletteki suyu renginin değişmesiyle birlikte, balıklar da ölmeye başladı.

Gölette bulunan levrek, zargana gibi balıkların yanı sıra karides gibi küçük canlılar da ölüyor.

Mehmetçik Belediyesi, hafta sonu olduğundan devletten yardım alamadığı için iki gündür denizden temiz su taşıyarak balıkları kurtarmaya çalışıyor.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, göletle ilgili KIBRIS’a açıklama yaparak, göledin renginin neden değiştiğini henüz bilmediklerini ancak bu konuda uzman olan bir öğretim görevlisi tanıdığına sorduğunu, onun da, bu dönemin yosunların ölme zamanı olduğunu ve göletteki suyun renginin de bu yüzden değişmiş olabileceğini söylediğini belirtti.

Sudaki renk değişiminin yanı sıra, köpüklenme de olduğunu belirten Sarıçizmeli, bununda sudaki oksijen seviyesinin düşmüş olabileceği ihtimalini akla getirdiğini, bu nedenle de takviye olması için denizden temiz su takviyesi yaptıklarını aktardı.

Pazartesi günü (bugün), yetkililerle birlikte göletten su örneği alınacağını ve tahlil için laboratuara gönderileceğini söyleyen Sarıçizmeli, balıkların bu şekilde ölmesine dayanamadığı için çaresizce denizden su takviyesi yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Balıklar ölüyor

Yorumlar kapalı.