Balıkçı teknesi batan Haşimoğlu: 500-600 milyon TL zarar varfeatured


Türkiye Cumhuriyeti’nin 2010 yılından bu yana sağladığı maddi olanaklar ile KKTC ekonomisinin gelişebilmesi ve özellikle küçük esnafın ucuz krediye kolay ulaşması sağlanıyor

 

3.5 milyar TL’lik hacim… Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi Başkanı Kemal Altuncuoğlu, 2010 yılından bu yana kredi imkanı sağladıkları esnaf sayısının 3 bini bulduğunu ifade ederek, “Kredi için çok talep var, bu nedenle 2024 yılı içerisinde 400-500 milyon TL daha kredi kullandırılacak.” dedi.

 

“3 çeşit kredi türü var”… Başkan Altuncuoğlu, “Güncel olarak bin 400 kişide yaklaşık 400 milyon TL paramız var.” diyerek, kooperatifin her ay 30-40 kişiye kredi verebildiğini anlattı. Altuncuoğlu, kooperatifin işletme kredisi, iş aracı edindirme kredisi, işyeri edindirme kredisi olmak üzere 3 farklı kredi imkanı sağladığını açıkladı.

 

Cemre CEMALİ

 

Ülkemizde 2010 yılında esnafa destek olmak amacıyla kurulan Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi şimdiye kadar 3 bine yakın kişiye kredi imkanı sağladı.

İşletme Kredisi, İş Aracı Edindirme Kredisi, İşyeri Edindirme Kredisi olmak üzere 3 farklı kredi imkanı sağlayan kooperatife ilgi oldukça fazla.

Öyle ki gelen taleplere göre, 2024 yılı içerisinde esnafa yaklaşık 400-500 milyon TL daha kredi verilmesi öngörülüyor.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi Başkanı Kemal Altuncuoğlu, esnafların kredi alma sıkıntısından yola çıkarak 2010 yılında kurdukları kooperatin faaliyetlerini KIBRIS’a anlattı.

 

“2010 yılında kuruldu”

 

Altuncuoğlu, Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’nin Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği’nin kurduğu bir kooperatif olduğunu ifade ederek, 2009 yılında Esnaf ve Sanaatkarlar Merkez Birliği’nin başkanı olarak seçildiğini söyledi. Her zaman olduğu gibi o dönemde de esnafların kredi alma sıkıntısından yola çıkarak 2010 yılında Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’ni kurduklarını anlatan Altuncuoğlu, Kooperatif kurulduğu zaman Türkiye Cumhuriyeti tarafından o dönemin parasıyla bir buçuk trilyon (bir buçuk milyon TL) kaynak verildiğini anımsattı. Başkan Altuncuoğlu, 2017 yılında iki ülke arasında bir protokol imzalarak kooperatifin Türkiye Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlandığını ve faaliyetlerini o şekilde yürüttüğünü ifade etti.

“Kullanım hacmi yaklaşık 3 buçuk milyar TL”

 

Altuncuoğlu, 2017 yılında kooperatif için 2 buçuk milyar TL bütçe ayrıldığını belirterek “Hasan Taçoy’un bakanlık yaptığı dönemde de 1 milyar TL daha eklendi o paranın üstüne. KKTC’nin kullanım hacmi yaklaşık 3 buçuk milyar TL oldu. Bu bir havuzdur, para kooperatifin hesaplarındadır. Kredi veriyoruz evet ama ödemeler oldukça da ödenen paralar havuzun içine tekrardan düşüyor.” dedi.

Geçtiğimiz ay Türkiye Ticaret Bakanı’nın KKTC’ye yaptığı ziyarette Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’ne 150 milyon TL daha verildiğini açıkladığını belirten Altuncuoğlu, 3 buçuk milyar TL’ye 150 milyon TL daha eklenmiş olduğuna dikkat çekti.

 

“3 farklı kredi var”

 

Altuncuoğlu,  esnafa verilen kredilerde tutarın kişilerin ihtiyacı doğrultusunda belirlendiğini söyleyerek; İşletme Kredisi, İş Aracı Edindirme Kredisi, İşyeri Edindirme Kredisi olmak üzere 3 farklı kredi imkanı olduğunu açıkladı.

En çok rağbetin İşletme Kredisinde olduğunu kaydeden Altuncuoğlu, “İşletme kredisi 525 bin TL ancak esnaf isterse 100 bin TL’de alabilir. 5 yıla kadar vade yapılabilir.  Elden nakit olarak verilen kredi sadece bu kredidir. Esnaf nerde isterse kullanabilir bu krediyi.” diyerek bilgi verdi.

Altuncuoğlu, İş Aracı Edindirme Kredisinde ise; kullanılabilecek en yüksek limitin bir buçuk milyon TL olduğunu, 7 yıla kadar vadelendirme yapılabildiğini ifae ederek bu kredinin amacının esnafın araçlarını yenilemek ve esnafı yeni araç sahibi yapabilmek olduğunu vurguladı.

Bu krediden en çok taksiciler ve turizm amacıyla kullanılan vitoların yenilenmesi amacıyla yararlanıldığına işaret eden Altuncuoğlu, “Kişi isterse bir milyon TL’lik araç alır. Geriye kalan tutarı başka bir araç için de kullanabilir.  Bu krediyi kullanmak isteyen esnafın alacağı araba için ödemeyi biz aracın alacağı galeriye yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Altuncuoğlu, İşyeri Edindirme Kredisinde de bir buçuk milyon TL destek verildiğini, 10 yıla kadar vadelendirme yapıldığını belirterek “Buradaki amaç esnafı yüksek kiralardan kurtarmak ve onları mal yani dükkan sahibi yapmaktır. Bina 3 ya da 5 milyon TL’lik olabilir biz bir buçuk milyon TL destek veriyoruz üzerini esnaf karşılıyor. Bu kredide binanın ipoteğini alırız.” vurgusu yaptı.

Kredinin alındığı dönem yüzde kaç faiz uygulanıyorsa kredi ödemelerinin bittiği yıl da aynı oranda faiz uygulandığının altını çizen Altuncuoğlu, “Banka kredilerinde en düşük faizler yüzde 50’lerden başlarken bizde kredi faizleri yıllık yüzde 25’tir. Esnafın her zaman düşük maliyetli kredilere ve paraya ihtiyacı vardır. Bu nedenle herkes mutlu ve memnun.” dedi.

 

“Yaklaşık 3 bin kişiye kredi imkanı sağlandı”

 

Altuncuoğlu, Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi kurulduğu 2010 yılından bu yana kredi imkanı sağladıkları esnaf sayısının 3 bini bulduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Şu an güncel olarak bin 400 kişide yaklaşık 400 milyon TL paramız var. Kredi için çok talep var bu nedenle 2024 yılı içerisinde de yaklaşık 400-500 milyon TL daha kredi vermiş oluruz. Kredi kullanmak isteyen kişilerin sayısı çok artabilir, bunu kestiremiyoruz. Aylık yaklaşık 30-40 kişiye kredi veriyoruz bu kişilerin işlemlerini ancak bitiriyoruz. Çünkü kredi için başvurulduğunda hem Merkez Bankası sorgulama işlemleri var hem de kredi kullanmak isteyen esnafın hesaplarını kontrol ediyoruz. Bunlar zaman alıyor her şey uygunsa diğer aldığı borçları ya da taksitleri düzgün ödemişse mi bu kriterlere bakıyoruz. Bu kriterlere uymayan esnaf bizden kredi kullanamaz.”

Altuncuoğlu, Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi’nin vermiş olduğu kredilerden faydalanabilmek için en az 6 aylık esnaf olma zorunluluğu olduğuna dikkat çekerek  “İşyeri yani dükkan açmış ve vergi levhası olan bir esnaf olmalı. İlgili birimlere kayıtlı olacak, bakanlıklardan evraklarını almış ve iş hayatında var olmuş olacak. Bizim işimiz esnafı ayakta tutabilmek. Esnafın vergi borcu ya da sosyal sigorta borcu olup olmadığına bakmıyoruz.” dedi.

Günümüzde esnafın ne gibi zorluklarla karşılaştığını da dile getiren Altuncuoğlu, siyasi erkin her zaman piyasayı ucuzlatması gerektiğinin altını çizerek  esnafın sorunlarının hep aynı olduğunu vurguladı.

 

“Esnafın ayakta durmasını sağlamamız lazım”

 

Altuncuoğlu, KKTC’nin en önemli kesiminin esnaf olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Adada 10 binin üzerinde esnaf var ve istihdamı en çok sağlayan kesimdir esnaf. Sanayinin de temel taşı esnaftır çünkü sanayiciyi destekleyen kesim küçük esnaftır o olmadan sanayici de olmaz.  Gümrüklerde, vergilerde iş hayatına destek verilmesi lazım ki esnaf ayakta durabilsin. Fonlar ayrılabilir, destekler verilebilir esnafa.

Türkiye Cumhuriyeti her türlü desteği sağlıyor. Ucuz kredi imkanı sağlıyor, bunu sağlarken zorluk çıkarmıyor milyarlarca lira para harcıyor. Türkiye’de bu sene esnafa 180 milyar TL para verilmiş. Burada da yapılması lazım. Esnafın ayakta durmasını sağlamamız lazım ki ülke ayakta durabilsin.”

 

1
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Balıkçı teknesi batan Haşimoğlu: 500-600 milyon TL zarar var

Yorumlar kapalı.