‘Bakanlık şaibeli işler yapıyor’featuredİsmail VOLKAN

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, eğitimde yanlış politikalar izlendiğini belirterek, Eğitim Bakanlığı’nın şaibeli işler yaptığını öne sürdü.

Öğretmen görevlendirmeleri, taşımacılık, kantin ihaleleri ve bazı açılan münhallarda adam kayırmacılık yapıldığını savunan Gökçebel, partizanlık nedeniyle eğitim sektörünün her geçen yıl kötüye gittiğini söyledi.

Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin bakanlıklar üzerinden rant sağladığını belirten Gökçebel, okullarda bilimsel, demokratik, laik, parasız, nitelikli kamusal eğitimden vazgeçildiğini ifade etti.

Eğitim sisteminde yasalara ve tüzüklere uyulmadığına işaret eden Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın kadrolarının boş ve görev yapamaz durumda olduğunu savundu.

Gökçebel, KTOEÖS’ün belirlediği 68 öğretmen eksikliğine karşılık devlet tarafından 62 öğretmen için münhal açıldığını ancak, bunların aralarında ihtiyaç olmayan alanlarda bulunduğunu söyledi.

İhtiyaç olmayan münhalların yine partizanlık amaçlı yapılacağını öne süren Gökçebel, kamu ve eğitim sektöründe bu nedenle kalifiye ve donanımlı eleman sıkıntısı yaşandığını kaydetti.

“Ülkedeki işsiz öğretmenlere görev verilsin”

Türkiye’den bu yıl ülkemize 104 öğretmen geleceğine işaret eden Gökçebel, bu öğretmenlerin yerine ülkemizde işsiz olan öğretmenlere görev verilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

İhtiyaç olan dersler dışındaki öğretmenlerin getirilmesinin kabul edilebilir olmadığını savunan Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın TC bürokratları tarafından yönetildiğini öne sürdü.

Yeni akademik dönem için iki okulda müdür eksikliği olduğunu söyleyen Gökçebel, sendikanın tespit ettiği eksiklikleri şu şekilde sıraladı:

“30 Müdür Muavini, 200 genel orta öğretim bölüm şefi, 30 meslek teknik öğretimi atölye bölüm şefi, 68 öğretmen, 3 köy kadın kursu öğretmeni, 12 sekreter, 44 hademe, 15 özel eğitim ve 44 denetmen.”

Genel ortaöğretim bölüm şefi ve meslek teknik öğretimi atölye bölüm şefi için münhal açılmadığını belirten Tahir Gökçebel, hademe ihtiyacının da okullardaki hijyen için önemine vurgu yaptı.

“Devlet okulları, hedefsiz, plansız, programsız ve bütçesiz bırakıldı”

Eğitimin hızla özelleştirilmeye yöneldiğini ve ‘sadece parası olanın okuyabileceği’ sisteme dönüştüğünü öne süren Gökçebel, kamusal, nitelikli eğitimden vazgeçildiğini söyledi.

Gökçebel, devlet okullarının hedefsiz, plansız, programsız ve bütçesiz bırakıldığını belirterek, okul içerisinde öğretmenleri denetleyen, destekleyen, bölüm ve atölye şefi kadrolarının atanmadığını, bu nedenle okulların denetlenmediğini savundu.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Bakanlık şaibeli işler yapıyor’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir