Başkana görüşme yetkisi verildifeatured


Ali CANSU

Gönyeli Belediye Meclisi önceki akşam saat 19.00’da gerçekleştirdiği toplantıda kendi kaynaklarından kente verdikleri suyun eksilmesi halinde “Su Temin Projesi” çerçevesinde Türkiye’den gelen sudan alınması konusunda görüşmeler yapması için Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’ye yetki verdi.

Gönyeli Belediye Meclisi, belediyenin kendi su kaynaklarındaki hakkını korumak, bu kaynaklardan eksilen suyun, Türkiye’den Su Temin Projesi kapsamında tamamlanması yönünde görüşmeler yapmak üzere oybirliği ile belediye başkanı Ahmet Benli’ye yetki verdi.

Kararın ardından Ahmet Benli, Belediye Meclisi’nin oy birliği ile bu kararı verdiğini belirterek, sosyal medyada çıkan haberlerin yanıltıcı olduğunu ifade etti ve Belediye Meclisi’nin aldığı kararın iyi okunmasını istedi.

Gönyeli Belediyesi’nin Türkiye’den gelecek suyu tamamen alması halinde ülke genelindeki 28 belediye de suyu kullanmış olacak.

Belediye Meclisi’nin yaptığı açıklamada, Gönyeli Belediyesi’nin bu yönde yatırımlarını yaptığı ve Türkiye’den Su Temin Projesi tamamlanmadan çok önce halkını içilebilir kalitede ve makul fiyatlarla su ile buluşturduğu ifade edildi.

“Türkiye’den Su Temin Projesi”ni de her dönem saygıyla selamladıkları ifade edilen açıklamada, suyun önemine dikkat çekilerek emeği geçenler kutlandı, nüfus artışının getirdiği yeni su ihtiyaçlarının karşılanması için de önemli fırsat olarak gördükleri belirtildi.

Gönyeli’de halkın geçiş döneminde daha hesaplı su kullanımı ve belediyenin de korunması için ortaya koydukları kararlılığın, hükümetin yarattığı yeni fiili durum ile engellendiği ifade edildi.

“Suyun tonu 10 kuruştan 230 kuruşa çıkartıldı”

Açıklamada, hükümet tarafından hazırlanan son tüzük ile kendi kaynaklarından kullandıkları suyun tonunu 10 kuruştan, 230 kuruşa çıkartıldığı da belirtildi.

Gönyeli Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz akşam yaptığı toplantı sonucunda, kendi su kaynaklarındaki hakkını korumak, bu kaynaklardan eksilen suyun, Türkiye’den Su Temin Projesi kapsamında tamamlanması yönünde görüşmeler yapmak üzere oybirliği ile belediye başkanını yetkilendirdiği kaydedildi.

Bu yetkilendirmenin, Türkiye’den temin edilen su kaynaklarının Gönyeli’de değerlendirilmesi kararını da içerdiği ifade edilerek, Gönyeli’deki su fiyatlarının hükümetin yeni tüzüğü ve yarattığı fiili durum sonrasında yeniden belirlendiği de açıklandı.

Yeni fiyatlar belirlendi

Yeni su fiyatları 0-6metreküp 4.50 TL, 7-12 metreküp 5.50 TL, 13 metreküpten fazla tüketilen her bir metreküp için 6.00 TL.

Böylece KKTC’ye “Su Temin Projesi” kapsamında Anamur’daki Dragon Çayı’ndan Geçitköy Barajı’na pompalanan sudan 28 belediye de su alımı anlaşmasını imzalamış oldu.

Bugüne kadar Gazimağusa, Güzelyurt, İskele, Vadili, Büyükkonuk, Yeniboğaziçi, Çatalköy, Paşaköy, İnönü, Esentepe, Beyarmudu, Tatlısu, Serdarlı, Geçitkale, Mehmetçik, Yenierenköy, Lapta, Akdoğan, Dipkarpaz, Alsancak, Alayköy ve Değirmenlik, Dikmen, Lefke ve Akıncılar’ın ardından Gönyeli’nin de suyu alması halinde tüm belediyeler suda mutabık kalacak.

“Su vananın arkasında duruyor”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Gönyeli Belediyesi ile su konusunda görüşmelere hazır olduklarını ifade ederek, “Hedefimiz suyu vatandaşa ulaştırmaktır” dedi.

Gönyeli halkının su konusunda sıkıntı yaşadığını ve Türkiye’den su alınmadığı için büyük tepkisi olduğunu ifade eden Deveci, suyun vananın arkasında durduğunu belirterek, Gönyeli halkının bu suya ihtiyacı olduğunu söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Başkana görüşme yetkisi verildi

Yorumlar kapalı.