Bakan Çavuş: Yangın helikopteri konuşlandırılacakfeatured


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, orman yangınları konusundaki hassasiyete dikkat çekti ve bir de müjde verdi.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla yangınların peş peşe yaşanması hükümeti harekete geçirdi. Tarım Bakanı Çavuş, çok kısa bir süre içerisinde yangın helikopterinin ülkede konuşlandırılacağını açıkladı.

Taha Can GÜRLEK

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, KIBRIS TV ekranlarında yayınlanan “Her Şey Masada” programına katılarak, Halil Esendağlı’nın sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuş, yaz aylarında artan orman yangını riskine karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Bölgesel sıcaklıkların 45 derecenin üzerine çıkması nedeniyle yangın riskinin arttığını belirten Çavuş, “Vatandaşlarımızın yangın olasılığını artıracak işlerden kaçınmalarını ve duyarlı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Çavuş, orman yangınlarına karşı alınan önlemler hakkında da bilgi verdi. Yıl boyunca orman yollarının ulaşılabilir olması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çavuş, “Şu ana kadar orman yollarımızın yüzde 90’ını acil müdahale anında ulaşıma açtık. Eski yolların üzerine yeni ulaşım yolları eklemeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Bakan Çavuş, son çıkan yangınlara hızlı bir şekilde müdahale ettiklerini ve bu müdahalelerde Anavatandan gelen helikopterlerin büyük katkısı olduğunu belirtti.

“Yangından tahrip olan bölgeleri ağaçlandırıyoruz: 200 bin fidan diktik”

Geçmişte Kantara bölgesinde çıkan yangının ciddi tahribata yol açtığını hatırlatan Çavuş, “Kantara’da yaptığımız çalışmalarla bölgeyi yeniden ağaçlandırdık ve 200 bin fidan diktik. Gelecek yıl bu sayıyı iki-üç katına çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Çavuş, yangın önlemleri konusunda ellerindeki tüm imkânları seferber ettiklerini ve yangınların yarattığı tahribatların yaralarını sarmaya çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca kısa bir süre içerisinde yeni bir yangın söndürme helikopterinin de ülkede konuşlandırılacağını açıkladı.

Bakan Çavuş şöyle devam etti:

“26 personelin alımı için sınav yapıldı. 12 kişinin sınavı yapıldı sonra seçim yasakları girdi. 14 kişinin mülakatını yapamadık. 125 kişilik mevsimlik orman işçilerimiz var, onların tamamını başlattık. Gerek personel gerek yapılacak işler açısından ve helikopter noktasında da tüm imkanları ormanlarımız için seferber ediyoruz”

“Su arızasını 24 saat içerisinde giderdik…”

Su konusu ile ilgili olarak spekülatif haberlerin çıktığını belirten Çavuş, “Asrın projesi ile suyu buraya getiren sistemde arızalar olabilir. Bu normaldir, bugün de yarın da arıza olabilir. Son arıza, barajdan arıtıldıktan sonra sisteme giriş noktasında yaşandı ve müdahale etmek için basıncın düşmesi gerekiyordu. 24 saat içinde bu arızayı giderdik ve sisteme su verebildik.” dedi.

Günlük 144 bin metreküp su pompalanarak ülke genelindeki sistemin çalışmasını sağladıklarını belirten Çavuş, su tasarrufunun önemine de değindi. Altyapı iyileştirmeleri ile kayıp-kaçak oranını yüzde 30-35 seviyelerine düşürmeye çalıştıklarını söyledi.

“24 saat kesintisiz su verebileceğiz…”

Narenciye üretimine verdikleri desteği artırdıklarını ifade eden Çavuş, bu yıl bütçelerinin yüzde 20’sini narenciye desteğine ayırdıklarını belirtti.

Sulama alanlarını genişlettiklerini ve narenciye bölgelerine kesintisiz su sağladıklarını belirten Çavuş, “Dördüncü etap bittiğinde 24 saat kesintisiz su verebileceğimiz alan 15 bin dönüme çıkacak.” dedi.

Çavuş, ihalenin iki ay içinde tamamlanacağını açıkladı.

“Belediyelere suyu 9.60 TL karşılığında veriyoruz”

Hüseyin Çavuş, belediyelere verilen su ücretleri hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuş, belediyelere suyu 9.60 TL karşılığında verdiklerini belirterek, “Belediyelere verdiğimiz suyun ücreti 9.60 TL’dir. Sonrasında bu ücretin ne şekilde uygulamaya konulacağına kendi belediye meclislerinde karar verip, tüzükleri doğrultusunda yürürlüğe koyuyorlar.” dedi.

Bakan Çavuş, bu konuda belediyelerle iş birliği içinde çalıştıklarını ifade ederek, su yönetimi ve ücretlendirme konusunda belediyelerle sürekli temas halinde olduklarını belirtti. Belediyelerin suyu adil ve uygun bir fiyatla halka ulaştırması için gerekli düzenlemelerin yapıldığını ve bu alanda çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Koop-Süt’e kurtarma paketi

Çavuş, Koop-Süt için bir kurtarma paketi hazırladıklarını ve şirketin kapasitesini artırarak sürdürülebilirliğini sağladıklarını söyledi. Gelecek süreçte Koop-Süt’ün kendi yolculuğuna devam edeceğini belirtti.

“850 milyon TL’lik bütçeyi 1 milyar 850 milyon TL’ye çıkardık”

Bakan Hüseyin Çavuş, tarım sektörüne verilen desteklerin artırıldığını belirterek, “850 milyon TL’lik bütçeyi Başbakanın desteği ile 1 milyar 850 milyon TL’ye çıkardık. Amacımız, sektörleri sürdürülebilir kılmak. Girdi maliyetlerini düşürücü ve verimliliğe dayalı kazanç sağlayacak destekler sunuyoruz.” dedi.

Çavuş, tüm üreticilere akaryakıt ve gübre desteği sağladıklarını ve girdi maliyetlerini düşürdüklerini belirtti.

Küçükbaş hayvancılık için sıfır faizli arpa desteğini bu yıl bir ay uzattıklarını açıklayan Çavuş, ayrıca geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık nedeniyle 630 bin dönüm arazinin zarar gördüğünü ve bu kapsamda 85 milyon TL’lik, 10 bin 400 tonluk hibe arpa desteği sağladıklarını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Çavuş: Yangın helikopteri konuşlandırılacak

Yorumlar kapalı.