Baba mesleğini devam ettiriyorfeaturedCeren ÖZBİL

Dağyolu (Fota) doğumlu olması nedeniyle herkes tarafından Yaşar Fotalı olarak bilinen Yaşar Keleşzade, Lefkoşa Belediye Pazarı’nda, babası Mustafa Keleşzade’nin (Fotalı) anılarını yaşatıyor.

Babasının yaklaşık 30 sene boyunca Belediye Pazarı’nda tarak, topaç, kalem, tahta kaşık gibi birçok ürün sattığını kaydeden Keleşzade, babası 2000 yılında hayata gözlerini yumduğunda kendisinin işin başına geçtiğini anlattı.

Keleşzade, yaptığı işten kâr etmediğini ancak, baba mesleği olması nedeniyle devam ettirmek istediğini söyledi.

“Babam arabayla gezer satış yapardı”

Babasının yıllar önce 3 ayaklı bir araba ile dolaşarak, tarak, topaç, kalem gibi ürünlerin satışını yaptığını ifade den Keleşzade, o dönemde böyle bir işten iyi para kazanıldığını söyledi.

Keleşzade, insanların o yıllarda belli ürünlere ulaşmasının zor olduğunu, bir kalemi bile oradan araba ile geçen bir satıcıdan satın aldığını belirtti.

Kendisinin de o dönemde babasına yardım ettiğini kaydeden Keleşzade şu ifadeleri kullandı:

“Ben ortaokula gidiyordum. O dönemlerde ortaokul öğleden sonraydı. Ben de babamla satışa çıkardım. Büyük bir ilgi vardı. Babam bu iş ile beni üniversitede bile okuttu. Ben hep ona yardımcı oldum. Üniversiteyi Türkiye’de okudum. Kıbrıs’a gelirken ona tarak, yüzük, kolye gibi ürünler getirirdim, o da burada satışını yapardı.”

“Emekli olunca burada çalışmaya başladım”

Üniversite bittikten sonra kamuda çalışmaya başladığını kaydeden Keleşzade, 1999 yılında emekli olup, Belediye Pazarı’ndaki baba mesleğini devam ettirmeye başladığını söyledi.

Keleşzade, eskiden tıklım tıklım dolan Belediye Pazarı’na artık müşteri bile gelmediğini belirterek, “Gün geliyor, siftah bile yapmıyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Baba mesleğini devam ettiriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir