Azerbaycan Milletvekili Hasan: KKTC, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesidirfeatured


Başbakanlık himayelerinde, “Türk Devletleri Teşkilatı’nın KKTC için Önemi” konulu panel düzenlendi. Acapulco Otel’de gerçekleşen ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı panelde TDT eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan bir konuşma yaptı.

Panelde Başbakanlık DPÖ Müsteşarı Durali Güçlüsoy, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ile SİTA Başkanı Özdemir Tokel de hazır bulundu.

Resim

Hasipoğlu: “TDT bizim için çok önemli”

UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, UBP,  AK Parti ve YAP’ın geçtiğimiz gün tarihi öneme sahip  bir işbirliği protokolü imzaladığını hatırlatarak,  bugün de UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel’in talimatı üzerine TDT  Eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan’ın katılımıyla kapsamlı bir sunum gerçekleştireceğini söyledi.

Hasipoğlu, “TDT bizim için yeni ama çok önemli bir kuruluş. Önemini anlamak ve anlatmak için bu organizasyonun düzenledik” dedi ve Hasan Ramil’e teşekkür etti.

Hasan: “İzolasyonları birlikte kıracağız”

TDT eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan da teşkilatın tarihi süreci, yapısı ve KKTC’nin gözlemci üyeliği sonrası oluşan yeni durum üzerine sunumunu yaptı.

Resim

KKTC’de bir kez daha bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Ramil Hasan, 1999’dan itibaren ziyaretler gerçekleştirdiğini, Türk milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk Halkı’nın ve KKTC’nin haklı mücadelesinin canlı şahidi olduğunu, her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde KKTC’nin varlığı için uzun yıllar uğraştıklarını ve sonunda başardıklarını belirten Ramil Hasan, “Göklere çekilen bayraklar içinde artık KKTC de var… Bunun olması için çok çalıştık ve oldu. Bu bir ekip başarısıdır” dedi.

Hasan, “Zor bir süreçti. Dünyanın tanımadığı bir devleti tanınır hale getirmek için Azerbaycan Devlet Başkanımız İlham Aliyev çok büyük destek vermektedir. Bildiğiniz gibi Azerbaycan ziyaretinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel  en üst düzey protokol ile ağırlandı. Unutmayın ki TDT’ye üye olan ülkeler bir sivil toplum kuruşu değil,  birer  devlettir. Bu devletlerimiz KKTC için tarihi bir deklarasyona imza atmışsa, de facto da olsa KKTC’yi tanımış demektirler. Bu, KKTC’deki iş dünyası ve diğer sektörler için de çok önemlidir” diye konuştu.

Ramil Hasan, “Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Vekili Tahir Budagov’un, tüm baskılara rağmen KKTC’ye gelip, temaslar yapması, doğrudan İlham Aliyev ve Azerbaycan Devleti’nin desteğidir. Özbekistan ve Kırgızistan’la da benzer yakınlaşma için çalışmalar sürüyor. Bu konuda herkese önemli görevler düşmektedir. KKTC’nin iş birliği olanaklarını geliştirmesi yegane amacımızdır. Gözlemci üyelik sayesinde daha da güçlü bağlar kurulacak ve izolasyonları birlikte kıracağız” dedi.

Resim

“KKTC, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesidir”

KKTC’nin jeo-stratejik önemine de vurgu yapan Ramil Hasan, KKTC’nin, Türk Dünyası’nın Akdeniz’deki kalesi olduğunu vurguladı.

Ramil Hasan, “KKTC, Türk Devletleri’nin, Akdeniz’e uzanan Orta koridorunun bir kolu olmaya adaydır. KKTC limanlarıyla, bu koridorda yerini almasıyla, ulaşımda önemli bir konuma gelecek. Yakında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” ifadelerini de kullandı.

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Azerbaycan Milletvekili Hasan: KKTC, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesidir

Yorumlar kapalı.