Çavuşoğlu: Kıbrıslı türklerin Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklanan hakları zedelenmeden uygulanmalıfeatured


Güney Kıbrıs’tan bir Rum tüccarın Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde Kuzey Kıbrıs’tan patates ithal etmesi nedeniyle Güney’de bazı kesimler tarafından protesto edilmesi ile ilgili konunun gündeme geldiği toplantıda, Yeşilada, olaydan duydukları rahatsızlık ve kaygıyı paylaştı. Yeşilada, çözümün Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün bir an önce hayata geçirilmesi olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu da konuşmasında, Kıbrıslı Türklerin Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklanan haklarının zedelenmeden uygulanması gerekliliğine dikkat çekti.

Çavuşoğlu: Kıbrıslı türklerin Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklanan hakları zedelenmeden uygulanmalı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Patates Üreticileri Birliği’ni kabulünde yaptığı konuşmada, ülkemizin dünyada da kabul görmüş kıymetli bir ürünü olan patates üretimin korunması için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, patates üreticilerimizin rekabet edebilme koşullarını yakalayabilmesi için girdi maliyetlerinden kaynaklanan fiyat farklarını teşviklerle aşmaya çalıştıklarını ve bu bağlamda, teşvik verilmekte olduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, patates üreticilerinin Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz günlerde bir Rum tüccarın Kuzey’den patates ithal etmesi üzerine yaşanan olaylardan duydukları rahatsızlığı dile getirmesi üzerine, patates üreticilerinin kaygılarının haklı kaygılar olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türklerin Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklanan haklarının zedelenmeden uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Yeşilada: Serbest Ticaret Tüzüğü hayata geçirilmeli

Patates Üreticileri Birliği Ahmet Yeşilada, Güney Kıbrıs’ta patates ile ilgili yaşanan konu hakkında endişelerini dile getirdiği konuşmasında, ihracatımızın hazmedilmediği bir ortamda iki toplum nasıl birleşip bir arada yaşayacak diye sordu. Yeşilada, Yeşil Hat Tüzüğü çerçevesinde sorunlar yaşadıklarını belirterek Serbest Ticaret Tüzüğü’nün hayat geçerek, ürünlerinin kendi limanlarımızdan serbest bir şekilde satabilmek istediklerini dile getirdi. Hükümetin, tarımsal ürünlere uyguladığı fon konusunda da destek belirten Yeşilada, ambargolar altında ürünlerimizi satmakta zorluk çekerken, yurt dışından gelen ürünlere fon uygulanmamasına her zaman karşı olduklarını ifade etti. Yeşilada, bu nedenle alınan fon kararını desteklediklerini belirterek, gerekirse bu fonların artırılmasını istediklerini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çavuşoğlu: Kıbrıslı türklerin Yeşil Hat Tüzüğü’nden kaynaklanan hakları zedelenmeden uygulanmalı

Yorumlar kapalı.