Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, Orban’ın Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesindeki tutumunu kınadıfeatured


Avrupa Parlamentosu’nda (AP) temsil edilen Sol Grup, Emekçi Halkın İlerici Partisi  AKEL aracılığıyla basına yaptığı açıklamada, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Türk Devletleri Teşkilatı zirvesindeki davranışlarını sert bir dille eleştirdi.

Açıklamada, Orban’ın 5-6 Temmuz’da Şuşa’da düzenlenen gayriresmî zirveye katılımı kınandı ve Türkiye’nin KKTC’yi tanıtma çabalarına dikkat çekildi.

Grup, Avrupa Birliği’nin bu konudaki tutumunun net olduğunu vurguladı. AB’nin, KKTC’nin uluslararası alanda tanınmasına yönelik girişimleri, Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci statüsü verilmesi dâhil, reddettiğini belirtti. Kıbrıs’ta uluslararası hukuk açısından tanınan tek devletin Kıbrıs Cumhuriyeti olduğu vurgulandı.

Açıklama, Sol Grubun Kıbrıs sorununa ilişkin tutumunu yineleyerek sona erdi. Grup, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda, tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası kimliğe sahip, siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyon temelinde barışçıl bir çözümü desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
6
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, Orban’ın Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesindeki tutumunu kınadı

Yorumlar kapalı.