Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendifeaturedTürkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışı Florida kıyılarındaki olumsuz koşullar nedeniyle ertelendi.

SpaceX, Dragon kapsülünün en erken pazartesi günü ISS’ten ayrılacağını açıkladı.

Dragon kapsülü en erken 5 Şubat Pazartesi günü ISS’ten ayrılacak. Gezeravcı’nın bugün Türkiye saatiyle 14.00’te ISS’ten ayrılması bekleniyordu. Ax-3 ekibi için dün uğurlama töreni düzenlenmişti.

TC Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Kacır, bir sonraki ayrılmanın (tahmini) 5 Şubat 2024 saat 17.00’da gerçekleşeceğini, Dünya’ya dönüşün de 6 Şubat 2024’te saat 17.50’de beklendiğini söyledi.

 

14 GÜNDE 13 DENEY YAPTI

Alper Gezeravcı, 14 günlük uzay görevi sırasında 13 deney gerçekleştirdi. Gezeravcı sosyal medya mesajında, “Uzayda yaptığım deneyler, Dünya’nın sınırsız güzelliklerini anlamamıza yardımcı oluyor. Attığımız her bir adım Dünyamızın geleceği için.” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA’YA GERİ DÖNÜŞ NASIL OLACAK?

Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, Uzay istasyonuna kenetli halde 14 gündür kendilerini bekleyen Dragon kapsülüne geçecek. Dünya’ya dönüş yolculuğu ise 12 saat sürecek. Kapıların kapatılmasının ardından, uzay istasyonundan ayrılacak kapsül daha sonra kontrollü olarak yavaşlayıp dönüşe geçecek. Atmosfere girişi sırasında saatte 27 bin kilometre hızla ilerliyor olacak. Ses hızının 20 katını aşan bu süratte, kapsülün dış katmanındaki sıcaklık 7 bin derecenin üzerine çıkıyor. Bu sıcaklığa karşı SpaceX, PICA denen ısı kalkanını kullanıyor. Atmosfere girişin ardından sürtünmenin etkisiyle yavaşlayan Dragon Kapsülü paraşütlerin açılmasının ardından iniş yapacak. Planlı inişin, ABD’nin Florida eyaletinin doğusundaki Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi’nde bulunan 7 potansiyel iniş noktasından birine yapılması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

Yorumlar kapalı.