Asım Vehbi’den ağır suçlamafeaturedGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Çetinkaya Türk Spor Kulübü Başkanı Doç. Dr. Asım Vehbi, son günlerde spor gündemini meşgul eden Eko Barine ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Vehbi açıklamasında, GAÜ Çetinkaya oyuncularından Eko Barine olayının hiç beklenmedik bir şekilde gerçekleştiğini ve ciddi krize neden olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu;

Vehbi: Eko’nun önce Mağusa’ya gittiğini öğrendik, sonra ortadan kayboldu

 “Geçtiğimiz Cumartesi günü futbolcumuz ülkemizde idi ancak Pazar günü ortada olmadığını fark ettik. Birlikte kaldığı arkadaşlarına sorduğumuzda Mağusa’ya gideceğini söylediğini öğrendik. Biz daha sonra sosyal medyadan Türkiye’den İsa Özüdüs isimli bir menajerle resmini gördük. Böylece futbolcumuzun aslında birileri tarafından kandırılarak bir yerlere götürüldüğünü anladık. Muhaceret ile yaptığımız kontrolde de Cumartesi akşamı yurtdışına çıktığını öğrendik. Bu menajerler ile temasa geçmeye çalıştık ve bizim için çok büyük bir şok oldu. Bizimle 3 yıllık bir sözleşmesi var ve 18-19 yaşlarında bir çocuk. Biz Eko’dan böyle bir şey beklemiyorduk. Bu menajerin kendisini profesyonel yapmak üzere Türkiye’ye çağırdığını öğrendik. Eko aslında 2 Eylül’de Türkiye’ye götürüldü. Türkiye’de 31 Ağustos’ta profesyonel transfer tamamlandı. Dolayısı ile Eko tamamen bu noktada kandırılmış oldu. Bunu anlayınca bize geri dönmek istediğini söyledi. Bu menajer ile temasa geçtik. Bana “Futbolcuyu sakinleştirin,  uçağa götürüyorum” dedi. Ertesi gün Eko gelmedi. Tekrar baktığımız zaman bu sefer Eko’yu Turgutluspor’a pazarlamaya çalıştığını öğrendik. Ben buradan gerçekten Turgutlu Belediye Başkanı ve Kulüp başkanına teşekkür etmek istiyorum. Onlar artık benim için dostturlar. Ankara’dan üst düzey dostlarımız devreye girdi. Onlara konuyu anlattı ve Turgutluspor bu transferi yapmayacağını söyledi. Kıbrıs’ta GAÜ-Çetinkaya olarak artık onların kardeş takımıyız. Zaten futbolcumuz da profesyonel olmayan bir anlaşma yapmak istemiyordu.”
   GAÜ Çetinkaya Başkanı Vehbi, olayın başlangıcının 2 hafta önce GAÜ Çetinkaya’nın Kartepe kampında iken gerçekleştiğini belirterek, bazı anti profesyonel menajerlerin, Kartepe gibi takımların kamp yaptığı yerlere sızarak, orada iyi gördükleri futbolcuların aklını çelip Türkiye’ye kaçırmaya çalıştıklarını söyledi. Vehbi açıklamasının devamında ise şunları ifade etti;

Bu durum, uzun yıllardır futbol camiasında bir yaradır

 “Bu durum uzun yıllardır futbol camiasında bir yaradır. TC ile KKTC arasında bir sorun aslında. Türkiye, KKTC’yi tanıyan bir ülke. UEFA ve FIFA tanımıyor olsa bile TC tanıyor ve bu açığın, bu rezaletin düzeltilmesi lazım. Bu son 2 gün içerisinde Ankara’daki dostlarımız ile üst düzey temaslarda bulunduk. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ile görüştük. O da bana aslında TFF Genel Sekreterinin bu akşam adaya geleceğini, 2-3 konunun gündemde olduğunu, bu konulardan birinin bu olduğunu söyledi. Daha sonra da Sn. Sertoğlu TFF’yi ziyaret edecekmiş. KTFF Başkanı’na bu konuda her türlü desteği vereceğiz. Bunun önünü alacak şekilde bir yasal düzenleme yapılmasını bekliyoruz. KKTC gençliği zaten ambargolar altında eziliyor. Bunlar bizi daha da zora sokar. Dolayısı ile bizim anavatan yetkililerinden beklentimiz süratle bunun önünün kesilmesi ve kulüplerin rızası olmadan futbolcularımızın Türkiye’de futbol oynamalarının önüne geçmek. Bu KKTC sporu açısından çok önemlidir. Ben umarım ki bir daha böyle bir kriz yaşanmayacak.

   Vehbi: “Eko’nun dönmemesi için bir KKTC kulübü para teklifinde bulunmuş”
  
Eko’nun aslında esas menajeri Almanya’da yaşayan Nijeryalı bir menajer. Biz onunla da temasa geçtik ve zaten onun rızası olmadan Eko bir yere gidemeyecekti. O da onun onayı olmadığını Eko’nun GAÜ Çetinkaya’da bu yıl da futbol hayatını sürdürmesini ve geleceği parlak bir futbolcu olduğunu belki önümüzdeki yıl profesyonel ortama gönderileceğini söyledi ve Eko ile temasları da oldu. Ancak bu sırada bana çok ilginç de bir şey söyledi, bunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Bana dedi ki, “Eko’nun ayrılacağını duyan rakibiniz bir kulüp, bize Eko GAÜ Çetinkaya’ya dönmesin diye para teklif etti”. Bu tür ayak oyunları, etrafımızda oynanıyor demek ki. Biz geçen yıl çok safça ve dürüstçe hareket ettik. Bu yıl yine dürüstçe hareket edeceğiz ama etrafımızda arkadan vurma şeklinde yapılan bu oyunlara da en güçlü şekilde cevap vereceğiz. Şampiyon olmamızı  bu tür oyunlarla kimse engelleyemez. Sahada engellenebilir, spordur bu. Ancak bu tarz şeyler kimseye bir kazanç getirmeyeceği gibi KKTC futboluna çok şey kaybettirir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Asım Vehbi’den ağır suçlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir