Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandıfeatured


Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini belirlemek amacıyla toplandı.

Geçen salı günü yapılan son Komisyon toplantısının ardından bugünkü üçüncü toplantıda, asgari ücretin belirlenmesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda saat 9.30 sıralarında başlayan toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, işveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası temsilcisi Cengiz Alp ve diğer yetkililer katıldı.

Gardiyanoğlu: “Bugün niyetimiz asgari ücreti belirlemek”

Toplantı öncesi açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, “Bugün niyetimiz asgari ücreti belirlemek” ifadelerini kullandı.

Alp: “Şimdiden hayırlı olsun”

İşveren temsilcisi Alp Cengiz Alp ise, “Ülkeyi yeni bir enflasyonla karşı karşıya bırakmak istemiyoruz. İstihdamı ve işçiyi korumamız gerekiyor. Biz geçen hafta 18 rakamını sunmuştuk, bugün teklifimiz yine odur’ diye konuştu.

Alp, belirlenecek olan asgari ücretin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Serdaroğlu: Hayat pahalılığı ödeneği bir artış değildir

İşçi temsilcisi Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise, geçen hafta gerçekleşen toplantıya işaret ederek, “Biz masaya yüzde 27 rakamı ile oturmuştuk. Temsilcilerle konuşarak, hükümetimizin masaya koyduğu yüzde 23’e el uzatmıştık. Hükümetimiz işçinin uzattığı eli tutmadı” ifadelerini kullandı.

Bugünkü toplantıda işçinin de işverenler gibi alt limitleri olan yüzde 25’te ısrarcı olduklarını belirten Serdaroğlu, bugün bir noktaya gelmeye çalışacaklarını, bunun uzlaşı olmasını dilediklerini söyledi.

Asgari ücretin belirlenmesini halen daha asgari ücrete artış olarak değerlendirenler olduğunu ifade eden Serdaroğlu, buna tepki göstererek, “asgari ücrete hayat pahalılığının yansıması kadar doğal bir şey olamaz. Bunun doğallıktan çıkartılmasını kabul etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıya 20 dakika ara verildi

Asgari ücret toplantısına 20 dakika ara verildi. Taraflar önerileri ve teklifleri değerlendirecek…

Asgari ücret en son 1 Ocak 2024’te brüt 27 bin 587 TL, net 24 bin TL olarak belirlenmişti.

125
mutlu
Mutlu
36
alk_
Alkış
40
_zg_n
Üzgün
49
_a_rm_
Şaşırmış
Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplandı

Yorumlar kapalı.