Ağrotur Üssü Amerikalılar için alternatif çözümfeatured


Fileleftheros gazetesi; “Ağrotur Alternatif Çözüm… Amerikalıların İncirlikten Kıbrıs’a Taşınması İçin Öneriler- İngilizler Halihazırda Üssü İyileştirme Çalışmalarına Başladı” başlıklarıyla yayımladığı haberde, İngilizler ile Amerikalıların gerek ortak, gerek ayrı ve istişare içerisinde, Ağrotur Üssü’ndeki tesisleri çeşitli bölgelere operasyonlar yapılması, aynı zamanda askerler ve sivillerin nakli için kullandıklarını yazdı.

Gazete, Amerikalılar ve diğer NATO kuvvetlerinin Türkiye’deki İncirlik Üssü’nü terk etme olasılığını ciddi şekilde ele aldıkları bir zamanda, Ağrotur’un, özellikle ABD ve genel olarak da NATO için en iyi alternatif çözümlerden birini teşkil ettiğini ifade etti.

Gazete, Amerikalılar ile savunma konularında uzman analistlerin, Washington’u, İncirlik’ten “kaçıp” Ağrotur’a gelme olasılığına ciddi şekilde bakmaya teşvik ettiklerini de belirtti.

Öte yandan gazete, Washington merkezli “Demokrasileri Koruma Vakfı”nın (Foundation for Defense of Democracies- FDD) yakın tarihli bir çalışmasında, Amerikan hükümetini ve özellikle de savunma ve ekonomi bakanlıkları ile yetkili meclis komitelerini, daha büyük uçaklar tarafından kullanılmalarına imkân sağlanması için, Kıbrıs’taki İngiliz üs tesislerinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilecek belirli bir ödenek çıkarmaya çağırdığını da kaydetti.

Gazete, bunun aslında Kıbrıs’taki üssün İncirlik’tekine benzer bir üsse dönüştürülmesi önerisi olduğunu da ifade etti.

Gazete, FDD’nin raporuna göre, İngilizlerin halihazırda, daha büyük uçaklara ev sahipliği yapabilmesi için, Ağrotur Üssü’nün iyileştirilmesine yönelik bazı adımlar attıklarını da ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrotur Üssü Amerikalılar için alternatif çözüm

Yorumlar kapalı.