Arıklı: Maliye Teftiş Kurulu ekipleri Telekomünikasyon Dairesi’nde inceleme yapıyorfeaturedÖykü KENDİR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, KIBRIS TV ekranlarında yayınlanan ve Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ adlı programa katılarak, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki gelişmelere ilişkin konuştu.

Bakan Arıklı, “Depo görevlisi arkadaş emekliye çıkma hazırlığı içerisindeydi, yeni bir depo görevlisi atanması gerekiyordu. Yeni atanan arkadaş, ‘ben sayım isterim’ dedi. Emekliye ayrılacak olan arkadaş ‘ben sayılı teslim almadım, neden sayılı teslim edeyim’ dedi. Şimşek çaktı kafamızda…” açıklamasını yaptı.

“Gerçekten orada bir fecaat yaşandığını öğrendik” ifadelerini kullanan Bakan Arıklı, Maliye Teftiş Kurulu’nun talep üzerinde 3 kişilik bir ekip gönderdiğini belirtti.

Arıklı, “Sağ olsun Özdemir Bey’de derhal 3 kişilik bir ekip gönderdi. Ekip, depoyu görünce şok oldu. ‘Biz bunu sayamayız’ dediler. Çünkü sayılacak bir şey yok… İstiflenmiş. Milyonlarca dolarlık malzeme adeta atılmış…” dedi.

“Aynı şeyle Teknecik ve İlaç Eczacılık deposunda da karşılaşmıştım”

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde aynı tablo ile Teknecik Elektrik Santrali’ndeki depoda da karşılaştığını ifade eden Arıklı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Doğru düzgün depo sayımı yok… Muhalefetteyken İlaç Eczacılık Dairesi’nin deposunda da aynı şeyle karşılamıştım. Meclis’e bir araştırma önergesi vermiştim. Komite kurulmuş ve fecaatin boyutlarını görmüştük. Burada kurulan komitede 200 milyon liralık ilacı çöpe attık ama sorumlu bulunamadı ve kapatıldı. Şimdi Teknecik’e gidin bakın milyonlarca liralık malzeme adeta atılı duruyor.”

Bakan Arıklı, “Öyle bir sistem kurulmuş ki gelenin gidenin haddi hesabı yok. Her yıl aynı malzemeleri tekrar tekrar ihale ediyorsunuz. O mallar geliyor, depoya atılıyor. Olan da bu devletin, halkın 100 milyonlarca lirasına oluyor” ifadelerini kullandı.

“Arkadaşlarımız inceliyor”

Basit bir süpermarketin depo sayım sistemi kurabildiğini ancak devletin bunu yapamadığından yakınan Arıklı, “Şimdi arkadaşlarımız inceliyor. Özdemir Bey, ‘bu konuda fazla bir açıklama yapmayalım, müfettişlerin üzerinde baskı oluşmasın. Birkaç gün içerisinde netice ortaya çıkar ondan sonra değerlendiririz’ dedi. Ben de tamam dedim” açıklamasını yaptı.

“Böyle bir şey olabilir mi?”

Arıklı, “Üzgünüm yani gittim kendi gözümle gördüm. Bakır kablolar mesela… Toprağa neden gömülüyor? Oradakilere soruyorum; “Temizlik yapılırken kablolar toprağın altında kaldı” diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Orada tonlarca bakır tel var. Hurda değil ya ne zaman isterseniz bunu 100’lerce dolara satarsınız” dedi.

“1993-1995’te üretilmiş mallar var”

Bu olayın 35-40 yıllık bir mesele olduğunu vurgulayan Bakan Arıklı, yeni atanacak olan ambar sorumlusunun hassasiyeti sayesinde olayın ortaya çıktığını dile getirdi.

Arıklı, Maliye Teftiş Kurulu ekipleri tarafından malların sayıldığını belirterek, “En azından bir envanter sayımız olacak… Depoda 1993-1995’te üretilmiş mallar var… Üzgünüm gerçekten üzgünüm” diye konuştu.

2
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Arıklı: Maliye Teftiş Kurulu ekipleri Telekomünikasyon Dairesi’nde inceleme yapıyor

Yorumlar kapalı.