Altın yoksa çelik var!


Kadınların en çok kullandığı ürün kuşkusuz ki takılar.. Altın fiyatlarındaki aşırı artış, takı kullanmayı sevenleri altın görünümlü imitasyon takılara yöneltti

 

Sevgililer Günü yaklaştı.. 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, eşine altın almayı düşünenler fiyatlar karşısında terlerken, altın görünümlü imitasyon ürünlere rağbetin arttığı görülüyor.. Fiyatı çok daha uygun olan çelik ürünler revaçta..

 

Kuyumcularda satışlar düştü… KIBRIS’a konuşan kuyumcular altın fiyatlarının artışı nedeniyle satışların düştüğünden şikayetçi oldu. Kuyumcular vatandaşın imitasyon ürünleri daha çok tercih ettiğini söylerken, bu tip ürünler satan bijuteride mağazaları ise satışlardan memnun

Ezgi ÇELİK

Altın fiyatlarının son günlerde rekor üstüne rekor kırmasının ardından gözler imitasyona çevrildi. Altın kaplamalı imitasyon takılar bugünlerde takıyı seven kadınların gözdesi haline geldi.

KIBRIS muhabiri hem kuyumcularla hem de imitasyon satışı yapan bijuteriler ile görüştü, vatandaşın eğilimi hakkında bilgi aldı.

Bir bijuteri mağazasında sorumlu olan Sevda Hacışevki,  altının gramı yükseldiği için altın görünümlü çelik takıların revaçta olduğunu belirterek satışlardan memnun olduklarını kaydetti.

Öte yandan Kuyumcu Mustafa Demir imitasyon ürünlere rağbetin altın fiyatlarının artmasıyla iki kat yükseldiğine işaret ederken, Kuyumculuk yapan Ali İhsan Çevik ise “İmitasyon alana kadar altın almak daha iyi olur.  3-4 bin TL’ye de altın alınabilir” ifadelerine yer verdi.

 

Bilezikler 135 TL’den başlıyor

Bir bijuteri mağazasında sorumlu olan Sevda Hacışevki imitasyon takıların fiyatlarının çok fazla artmadığını ifade etti. Hacışevki, kur arttıkça çelik fiyatlarında 3-5 lira yukarı yönlü oynama gerçekleştiğine işaret etti.  Altının gramı yükseldikçe insanların alyansı dahi bijuterilerden almaya başladıklarını kaydeden Hacışevki, “Bilezik, takı, kolye olsun çeliğe revaç çok fazla oldu” dedi.

Cartiyer alyans fiyatlarının modeline göre 30 TL ve 90TL arasında değiştiğini dile getiren Hacışevki, “Bileziklerde ise fiyatlarımız 135 TL’den 300 TL’ye kadar uzanıyor. Mesele ince çelik bir bilezik 210 TL’den satılıyor. İnsanlar bunu kuyumcudan bu fiyata mümkün değil alamazlar. Bir gram altın dahi etmiyor fiyatı. İnsanlar bunu hevesi geçene kadar kullanıyor. Ömürleri de uzun” ifadelerini kullandı.

Altın yatırım aracı oldu

Kuyumcular ise altındaki fiyat artışı nedeniyle dertli.  Altının bir yıllık süre içerisindeki artışını değerlendiren Kuyumcu Mustafa Demir, imitasyon ürünlere rağbetin altın fiyatlarının artmasıyla iki kat yükseldiğine işaret ederek, “Altın fiyatı her sene iki katını görür. Son bir sene içerisinde bu artışlar tahminlerimizin üzerinde oldu ve iki katını devirdi ”dedi.

Yaklaşık 2 sene önce bir düğün alışverişi için müşterinin 20-30 bin TL harcadığını belirten Demir, günümüzde artık bir bileziğin bu fiyata geldiğini söyledi. Bilezik ve alyans fiyatları hakkında da bilgi veren Demir, “En ufak çapta bilezik 20-30 bine dayandı. Genellikle 22 ayar tercih ediliyor bilezikte. Bugün bir çift alyans almak isterse minimum 10-15 bin TL civarında fiyatlar” ifadelerini kullandı.

Müşteri altını genellikle yatırım yapma ve parasını koruma amacıyla kullandığını kaydeden Demir, “Eskiden özel günlerde altın hediye tercih ediliyordu. Ancak günümüzde eski çeyrek fiyatlarında bugün kıyafet satılıyor. Ondan dolayı altın tercihleri düştü” dedi. İmitasyona rağbetin altın fiyatlarının artmasıyla iki kat yükseldiğine işaret eden Demir, “Altın alacağıma onun onda bir fiyatında imitasyon almaya yönelebiliyor vatandaş” diye konuştu.

“3-4 bin TL’ye altın alınabilir”

Kuyumculuk yapan Ali İhsan Çevik ise bir yıllık sürede altın fiyatında yüzde yüz artış yaşandığını kaydetti. İnsanların alım gücünün düşmesinden dolayı altın satışlarında da azalma olduğuna işaret eden Çevik, vatandaşın imitasyon takılara ilgisinin arttığını belirtti.

İmitasyon fiyatlarının yine de çok uygun olmadığını dile getiren Çevik, “İmitasyon alana kadar altın almak daha iyi olur.  3-4 bine altın alabilirler” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Altın yoksa çelik var!

Yorumlar kapalı.