Alnar 350 ton nar yetiştirdifeatured


Emine UYSAL

Güzelyurt’ta 23 nar üreticisinin ortağı olduğu Alnar Narcılık LTD., tüm dünyada geçerli olan Global G.A.P sertifikalı olan ve nar tanelerinden ürettiği tamamen doğal nar suyunu altı yıldır Avrupa pazarında satıyor.

KIBRIS’a konuşan Alnar Narcılık LTD. Genel Müdürü İbrahim Kahramanoğlu, geçen yılla aynı oranda ürün yetiştiğini ve bu yıl 350 ton meyve üretimi olacağını açıkladı.

Kahramanoğlu, neredeyse hiç yağmur yağmamasının üretimi olumsuz etkilediğini anlattı.

Kahramanoğlu, “Bu yıl yaklaşık olarak 6 tır, 75 ton nar ihraç edilecek. Büyük çoğunluğu Hollanda ve bir kısmı da Ukrayna’ya gönderilecek. 75 ton ise iç piyasaya meyve olarak verilecek. 200 tonu da nar suyu üretiminde kullanılacak” dedi.

Nar suyuna talep arttı

İbrahim Kahramanoğlu, nar suyuna olan talebin arttığını ancak üretimin artmamasından dolayı meyve suyunda talebi karşılayamadıklarından söz etti. Kahramanoğlu, “Bu nedenle bu yıl da pazar ağını aynı tutacağız” dedi.

“Devletten beklentilerimiz var”

İbrahim Kahramanoğlu, kaliteli ve sertifikalı üretim yaptıklarına işaret ederek, Alnar üreticileri olarak devletten daha fazla ilgili beklediklerine vurgu yaptı.

Kahramanoğlu, şöyle devam etti:

“Devletin haberi yokken biz Global Gap sertifikalı üretim yapıyorduk. Yine devlet ambargolardan bahsederken yurtdışına ihraç gerçekleştiriyorduk. Devlet teşvik verirken, bu denli iyi üretime rağmen adil olunmaması üzücüdür. Biz hâlâ geçen yılın navlun teşvikini alamadık. İki yıldır da sertifikalı üretimden almamız gereken teşviki alamıyoruz. Üretimimiz hem kaliteli hem de sertifikalıdır. Bağımsız iç ve dış denetmenler hem bahçelerimizi hem de ürünümüzü denetliyor. Olgunluk kriterlerine ulaşan ve analizi temiz olan meyveyi hasat ediyoruz.”

“Hükümet sertifikalı ürüne destek vermeli”

Alnar üreticilerinden Arif Bozer, dün mevsimin ilk hasadını yaparken KIBRIS’a da bahçesinde bilgi verdi. Arif Bozer, kış aylarında yağmurun neredeyse hiç yağmaması nedeniyle, tüm emeklere rağmen, ürünün geçen yıla oranla daha az olduğunu anlattı.

Bozer, “Ürün, geçen yıllara göre biraz az ama güzel ve kalitelidir” dedi. Hükümeti sertifikalı ürüne destek vermeye çağıran Bozer, nar ithalatına izin vermemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bozer, “Yerli piyasa için de yeterli ürün var. İhracatta da talep var. Talebi kısmen karşılayacağız” dedi.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Alnar 350 ton nar yetiştirdi

Yorumlar kapalı.