Ailem maddi açıdan mağdur oldufeatured


Emine UYSAL

Lefkoşa’da 19 Şubat’ta meydana gelen eş zamanlı üç kundaklama olayıyla ilgili davanın önceki günkü celsesinde, King Autos isimli oto galeriyi kundaklayan zanlılardan biri olan Mahmut Selkar, 6 aydır tutuklu olduğunu belirterek, tutuksuz yargılanmayı talep etti. Mahkeme, Selkar’ın bu talebini reddederek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Aynı anda kundaklanan üç işyerinden biri olan King Autos isimli oto galeriyi yakanlardan biri olmakla suçlanan Mahmut Selkar’ın aleyhindeki davanın dünkü duruşmasında, Başsavcılık adına davayı yürüten savcı yardımcısı Behrat Mavioğlu, meselenin tahkikat memurlarından Müfettiş Muavini Cem Ozan’ı dinletmeye başladı.

Ozan, Ercan Güvenlik Amirliği’nin avlusunda mahkemeye gösterdiği KZ 335 plakalı BMW 3.35, KE 006 plakalı BMW m6, MB 550 plakalı BMW 3.20, LS 010 BMW 3.20, MB 700 plakalı BMW 6.40 model ve kayıtsız M4 model aracı mahkemeye emare olarak sundu. Mahkeme, araçları emare 88, 89, 90, 91, 92 ve 93 olarak kaydetti.

Müfettiş Muavini Cem Ozan, olay mahalline yakın bazı işyerlerinden alınan güvenlik kamera kayıtlarını, 3 adet CD olarak mahkemeye emare olarak sundu.

Ozan: İki sanık kamera kayıtlarında görülüyor

Cem Ozan, sanıklar Mahmut Selkar ve Mustafa Kaya’nın 19 Şubat’ta 00.33’te King Autos’un avlusunda batı istikametine doğru koşarken, bölgedeki bir işyerinin güvenlik kamera kayıtları tarafından tespit edildiğini anlattı.

Ozan, sanık Mahmut Selkar’ın doktor raporunu emare 94 olarak mahkemeye sundu.

Savcı yardımcısı Behrat Mavioğlu, mesai bitimiyle davanın ertelenmesini ve sanığın tutukluluğunun devamını talep etti.

Müfettiş Cem Ozan, Mahmut Selkar ve Mustafa Kaya’ya ait cep telefonlarına yapılan incelemelerin raporunu, doktor raporlarını ve bazı telefon dökümlerini mahkemeye emare olarak sundu.

Ozan, zanlıların DNA amaçlı istenen kan örneğini vermediklerini söyledi.

Ozan, tahkikat süresinde Enver Bahçeciler’in Akçay’daki evinin eşinin huzurunda arandığını ve kanunsuz herhangi bir şey bulunmadığını anlattı.

Müfettiş Muavini Cem Ozan, Mahmut Selkar’ın evinden alınan kar maskesi ve eşofman gibi bazı emarelerin üzerinde yanıcı madde kalıntısı olup olmadığına ilişkin raporu mahkemeye emare olarak sundu.

Ozan, ayrıca olay mahallinden alınan cam parçaları ile dere yatağından alınan kuru ve ıslak toprak örnekleri ile ayakkabıların tetkik için Türkiye’ye kriminal laboratuarına gönderilip, temin edilen raporu mahkemeye emare olarak sundu.

“Enver Bahçeciler, cezaevini aradı”

Müfettiş Muavini Cem Ozan, 9-10 Nisan tarihleri arasında Enver Bahçeciler’in kullanımındaki hatla KKTC Merkezi Cezaevi’ni aradığını belirtip, görüşme detayını mahkemeye emare 107 olarak sundu.

Selkar: 6 aydır hükümsüz tutukluyum

Mahkemede önceki günkü duruşmada söz alan zanlı Mahmut Selkar, “5 aydır cezaevinde hükümsüz tutukluyum. Bir ay da polis hücrelerinde tutuklu kaldım. Babamı 11 yıl önce kaybettik. 5’i kız 8 kardeşiz. İki kız kardeşim üniversitede okuyor. Bir erkek kardeşim ise asker. Kardeşlerime hem ağabeylik, hem de babalık yaptım. Ailem maddi açıdan mağdur oldu. Teminatla serbest kalmak, tutuksuz yargılanmak istiyorum” dedi.

Yargıç Murat Soytaç, sanığın, ilk tahkikat duruşması aşamasında da benzer bir talebi olduğunu ve talebin reddedildiğini anımsattı ve şimdiki talebini de reddederek tutuklu yargılanmasına emir verdi.

Yargıç Murat Soytaç, davayı dinlemek üzere bugüne erteledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ailem maddi açıdan mağdur oldu

Yorumlar kapalı.