Af eziyeti!featured


Ali CANSU

Hükümetin “seyrüsefer affı” çıkarmasının ardından, dün, gün boyu, Araç Kayıt Dairesi ile Araç Muayene Şubesi’nde büyük yoğunluk yaşandı.

Affın, geçtiğimiz Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte birçok vatandaş veya öğrenci, Lefkoşa’daki Araç Kayıt Dairesi’ne akın etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren dairede işlemlerini yaptırmak için gelenler, saatlerce beklemek zorunda kaldı. Memurların yetersiz oluşu ve yedi vezne yerine 3 ile 4 arasında vezne açılması, talebi karşılamaya yetmedi.

Numara almaya gelen vatandaşlar yarım saat olmadan numara sayısının 100’ü geçmesi karşısında “Aman Allahım” diyerek, daireye geldiğine pişman oldu.

Birçok vatandaş, “Paramızla rezil oluyoruz. Dünyanın neresinde para vermeye geldiğiniz zaman bu eziyeti çekiyorsunuz” diyerek, veznelerin arka kısmındaki personelin de çalıştırılması gerektiğini ifade etti.     ,

Vatandaşlar, dairede, yedi kişiye kadar hizmet verebilen vezne sayısının artırılarak daha kısa sürede vatandaşlara süratli işlem yapılabileceğini de kaydetti.

Araç muayenede araç kuyrukları oluştu

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Araç Muayene Şubesi’nde de araç kuyrukları oluştu. Yeni, ikinci el veya kayıttan düşmüş araçlarını muayeneye getiren vatandaşlar, daire önünde uzun kuyrukların yaşamasına neden oldu.

Araç muayene personeli ise işleri hızlandırarak vatandaşların daha erken bir zamanda daireden ayrılması için çaba gösterdi.

90 günlük süre

Bakanlar Kurulu’nca 25 Ağustos’ta onaylanan ve meclise sevk edilen “Kayıtları İptal Edilen Araçlar ile Kayıtları İptal Edilmeyip Geçmiş Yıllara Ait Seyrüsefer Borcu Bulunan Araçlar Hakkında Yasa Gücünde Kararname”ye göre, kayıttan düşen veya borcu olan araçların sahiplerinin, kararnameden yararlanabilmek için bir dilekçeyle Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şubesi’ne başvurması gerekiyor.

90 gün süreyle geçerli olacak kararnameyle, seyrüsefer borcu olanlar, ruhsatlarını belli koşullarla cezasız olarak peşin veya 12 eşit taksitle ödeyebilecek.

Kayıtları iptal edilen araçlarla, kayıtları iptal edilmeyen ancak geçmiş yıllara ait seyrüsefer borcu bulunan araçların tekrar kayıt altına alınması ve devlete olan borçlarının tahsil edilmesi amacıyla hazırlanan yasa gücünde kararname, Resmi Gazete’nin 1 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Af eziyeti!

Yorumlar kapalı.