Acil servislerde ‘ücret’ tartışmasıfeatured


Çocuğunu acil servise götüren bir aile, sigortalı oldukları halde acil serviste kendilerinden ‘150 TL’ ödeme alındığını ancak çocuğuna da bakılmadığını iddia ederek tepki gösterdi.

Cemre CEMALİ

Geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde yüksek ateş şikâyetiyle çocuğunu acil servise götüren bir aile, acil serviste hem kendilerinden ücret alındığını hem de çocuğuna bakılmadığını iddia ederek tepki gösterdi.

KIBRIS’ın konu ile ilgili görüşlerine başvurduğu Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, alınan ücretlerin Sağlık Kurumları Harçlar Ücretler Tüzüğü’nün getirdiği bir durum olduğunu, kamu ücretlileri, sigortalı ve dar gelirlilere göre ücretin değiştiğini ifade ederek ailenin çocuğuna bakılmadığına yönelik iddiası ile ilgili de “Bilgim yok. Bakılıp bakılmadığını araştırmadım, yorum yapamam” dedi.

“Ücret alındı ama bakılmadı”

12 Şubat pazartesi günü yüksek ateş şikayetiyle çocuğunu acil servise götüren bir aile, hem çocuğuna bakılmadığı hem de acil serviste kendilerinden ücret alındığı gerekçesiyle isyan etti.

Aile yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Devlet Hastanesi’nde resmen soygunculuk yapıyorlar. Dün akşam çocuk ateşlendi, acile götürdüm. 150 TL kayıt parası aldılar, saatlerce bekletip bir de çocuğa bakmadılar. ‘150 lira kayıt parası mı olur sigortalıyım’ dedim. Bana verdikleri cevap ise ‘sigortalı olmanın önemi yok, artık acile geldin mi 150 lira kayıt parası vereceksin’ oldu.”

Özyılkan: Ücretler tüzük çerçevesinde belirleniyor

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, Sağlık Kurumları Harçlar Ücretler Tüzüğü’ne göre alınan ücretlerin değişiklik gösterdiğini ifade ederek “Bakanlığın harçlar ücretler tüzüğü var o tüzükte yapılan uygulamanın getirdiği durumdur.  Kamu ücretlileri, sigortalılar ve dar gelirlilerin durumuna göre değişiyor.” Dedi.

Özyılkan, acil servislerde ücret alınmadığını ancak bazı özel durumlar olduğunu belirterek “kamu ücretlisi, sigortası geçersizse, dolduysa ya da yoksa ücret alınır. Dar gelirli de yüzde 20’sini öder.” ifadelerini kullandı.

Ailenin çocuğuna bakılmadığına yönelik iddiası ile ilgili de konuşan Özyılkan, “Bilgim yok. Hastaya bakılıp bakılmadığını araştırmadım, yorum yapamam” dedi.

2
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
3
_a_rm_
Şaşırmış
Acil servislerde ‘ücret’ tartışması

Yorumlar kapalı.