ABD Kıbrıs’tan vuracak!featuredAkşam Gazetesi’nden Emre Diner’in haberine göre, ABD, Ortadoğu’da DAEŞ hedeflerini vurmak ve bölgede operasyonel faaliyette bulunmak için alternatif yol izlediğini iddia edildi. ABD’nin Adana’daki İncirlik Üssü’nden Güney Kıbrıs’a Taşınması İçin öneriler sunduğu kaydedildi. Güney Kıbrıs’ta İngiliz Üssü olarak bilinen Ağrotur Üssü’ndeki tesisleri çeşitli bölgelere operasyonlar yapılması, aynı zamanda askerler ve sivillerin nakli için kullandıkları ifade edildi.  

Karara NATO’dan destek

ABD ve NATO kuvvetlerinin İncirlik Üssü’nü terk etme olasılığını ciddi şekilde ele alındığı bir zamanda Ağrotur Üssü’nün özellikle ABD ve NATO için en iyi alternatif çözümlerden biri olarak görülüyor.

Kıbrıs’ta 2 İngiliz üssü 

Güney Kıbrıs’ta 2 İngiliz üssü bulunuyor. Dikelya ve Ağrotur (Akrotiri). İngiliz üsleri 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na göre tam bir “Bağımsız Devlet” statüsünde. Ortadoğu ülkelerine yapılan  hava saldırısında bu üsler hem Amerikalılar hem de İngilizler tarafından kullanılmakta.

İngiliz üsleri için ödenek

Washıngton merkezli Demokrasi Koruma Vakfı’nın (FDD) yaptığı çalışmada, Amerika, savunma ve ekonomi bakanlıkları daha büyük faaliyetler gerçekleştirilmesi için Kıbrıs’taki İngiliz üs tesislerinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilecek belirli bir ödenek çıkarmaya çağırdığı vurgulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
ABD Kıbrıs’tan vuracak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir