AB yardımlarının sadece %2’si sivil topluma gidiyorfeaturedCTP Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Candan son günlerde AB’nin Kıbrıslı Türklere aktardığı mali yardımlarla ilgili Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın açıklamalarını değerlendirdi.

2006’dan bu yana AB’nin ülkeye 402 milyon Euro aktardığını, bunun sadece yüzde 2’sinin sivil toplum örgütlerine verildiğini kaydeden Candan, “Kıbrıslı Türkler artık bugün 10 yıl öncesine göre AB yardımlarının, projelerinin nasıl ve hangi kriterlere göre verildiğini çok daha iyi biliyor. Dolayısıyla halkımıza dönük bu tür ithamların geçerli olması, zemin bulması ve bunun üzerinden siyasi bir çıkar elde edilmesi eskisi gibi mümkün değil” dedi.

AB’nin mali yardım alanları

AB’nin mali yardımları dendiği zaman bilinmesi gereken en önemli unsurlardan birinin 2006’dan bugüne kadar KKTC’ye AB tarafından yaklaşık 402 milyon Euro’luk bir yardım yapıldığını belirten Candan, bu yardımların alt yapıdan devlet kurumlarına, belediyelerden okullara, yolların geliştirilmesinden yol güvenliğine, turizmden agro-turizme ve tarımsal alanlara, veterinerlikten soğuk süt zincirinin oluşturulmasına kadar birçok farklı alanda yapıldığına dikkat çekti.

AB’nin yardımlarından binlerce yurttaşın yararlandığını vurgulayan Candan, birçok öğrencinin, öğretmenin AB burslarıyla dış ülkelerde eğitim aldığını, kobilerin, sanayi işletmelerinin, özel sektörün bu hibelerden yararlandığını belirtti.

“Halkın karşısına doğru bilgilerle çıkın”

AB’ye uyum konusunda bilgi aktaran Candan son günlerde özellikle Başbakan Yardımcısı’nın sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu projelere ilişkin ifadeleri yanlış bulduğunu belirtti. Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Başbakan Yardımcısı sivil topluma yapılan yardımları Reddediyoruz Hareketi’ne bağlayarak birtakım siyasi söylemlerde, iddialarda bulundu. Şunu iyice bilmemiz gerekiyor: 402 milyonluk Euro’luk AB’nin yardımlarından sadece yüzde 2’si sivil toplum kuruluşlarına aktarılmış durumda, yüzde 98’lik bölüm az önce saydığım alanlarda ülkemize, okullarımıza, vatandaşlarımıza aktarıldı. Kıbrıslı Türkler artık bugün 10 yıl öncesine göre çok daha fazla AB yardımlarının, projelerinin nasıl verildiğini, hangi kriterlere göre verildiğini çok da iyi biliyor. Dolayısıyla halkımıza dönük bu tür ithamların geçerli olması, zemin bulması ve bunun üzerinden siyasi bir çıkar elde edilmesi eskisi gibi mümkün değil. Özellikle Kıbrıs sorununun kritik bir aşamaya, çözüm noktasına gelmekte olduğu bir dönemde böylesi söylemlere kulak vermemeliyiz ve doğru bilgilerle halkımızın karşısına çıkmalıyız.”

“UBP-DP hükümeti AB’ye uyum ile ilgilenmiyor”

AB’ye uyum sürecinin çözümle birlikte çok önemli bir süreç olmaya devam edeceğini, AB’ye uyumun gerek Meclis gerek devlet kurumlarına gerekse sivil topluma düşen görevlerle birlikte çok önemli bir unsur olacağını vurgulayan Candan, “AB’yi diline dolayan UBP-DP hükümeti iktirdara gelmiş olduğu nisan ayından beri AB’ye Uyum Komitesi’ni maalesef bir kere bile toplamadı. Geçtiğimiz dönemde benim de başkanlığını yürüttüğüm komite olarak gıda güvenliğinden ürün güvenliğine, bitki sağlığından diğer konulara kadar birçok önemli yasayı geçirdi” dedi.

Özellikle şimdi Meclis olarak bu yasaların bir an önce geçirilmesi gerektiğini kaydeden Candan, AB’ye uyum süreleri ve geçiş sürelerinin neler olacağına dair hükümetin bu konulara eğilmesi gerektiğini vurguladı. Candan “Halkımızın hayatını gerçekten ilgilendiren konular, özel sektörümüzden diğer alanlara kadar sağlıklı bir geçişle birlikte yeni oluşacak Federal Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk halkının yerini alabilmesi için en önemli konudur” ifadelerini kullandı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
AB yardımlarının sadece %2’si sivil topluma gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir