AB, 'kara para aklayan' bankaları incelemeye aldıfeatured   Avrupa Komisyonu, kara para aklama suçuna karışan bankalara yönelik yeniden inceleme başlattı. Söz konusu bankalar arasında Alman Deutsche Bank ve Fransız Societe Generale gibi Avrupa’nın büyük bankaları bulunuyor.
   Avrupa Birliği (AB), Danimarka, Estonya, Letonya, Lüksemburg, Malta, Kıbrıs ve Hollanda’daki birçok büyük banka zincirinin finansal suçları önlemede nerede hata yaptığına dair bulguları ortaya çıkarmayı ve Avrupa’daki bankacılık sistemlerini güçlendirmeyi amaçlıyor.
   Avrupa Komisyonu, Danimarka’nın en büyük bankası Danske Bank’ın Estonya’daki şubesinde 2007 ve 2015 yılları arasında şüpheli şekilde 200 milyar Euro’luk işlem görülmesi, Deutche Bank ve Fransız Societe Generale’in adının karıştığı skandallarla ilgili inceleme yaptıklarını açıkladı.
   Societe Generale ve Deutche Bank’tan ise söz konusu incelemeyle ilgili henüz bir açıklama gelmedi.
   Deutche Bank iki yıl önce, 2011 ve 2015 yılları arasında Rusya’dan 10 milyar doları çıkararak kara para aklamaya karıştığı gerekçesiyle ABD’ye 425 milyon dolar ceza ödedi.
   Societe Generale ise, kara para aklamaya karşı kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle Kasım 2018’de ABD’ye 95 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.
   Deutche Bank ve Societe Generale’in yanı sıra Letonya’da ABLV ve Malta’da Pilatus gibi bankaların da karıştığı kara para aklama dosyaları inceleniyor.
   2012 ve 2018 yılları arasındaki ‘vaka’ları inceleyeceklerini belirten Avrupa Komisyonu, bankaların finansal suçların önüne geçememesindeki etkenlere yer veren bir rapor hazırlamayı planlıyor.
   Söz konusu incelemenin amacı, AB’nin kara para aklama ile mücadelesinde “daha iyi manevra alanlarının açılabilmesi” olduğu belirtildi.
   Avrupa Komisyonu sözcüsü vakaları seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurduklarına dair yorum yapmazken, “Raporun içeriğine ve faaliyet alanına dair daha fazla açıklama yapamayız” şeklinde konuştu.
   AB’nin, bankaların kara para aklama durumlarına karışmasında ceza verme yetkisi bulunmuyor.
 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
AB, 'kara para aklayan' bankaları incelemeye aldı

Yorumlar kapalı.