Ağaçlar yeniden doğaya kazandırılıyorfeatured


Ali CANSU

Gönyeli Belediyesi’nin park bahçeler birimi, şehir içerisinde söktüğü ağaçları yeniden ekip yeşerttikten sonra yeşil alanlara ekerek örnek bir davranış sergiliyor.

Orman fakiri ülkemizde, özellikle yol, kaldırım ve inşaat çalışması nedeniyle birçok ağaç vatandaşların tüm tepkilerine rağmen sökülüp kurumaya terk edilirken, Gönyeli’de bunun tam tersi yapılıyor.

Gönyeli sınırları içerisinde yer alan Adem Kaner Şirketi’nin önündeki kaldırım düzenleme çalışmaları kapsamında dozerle sökülen ağaçlar, belediyenin fidanlığına götürülerek yeniden doğaya kazandırılmak üzere hazırlanıyor.

Belediyenin park bahçeler birimi tarafından gazetemize yapılan açıklamada, söktükleri ağaçlar nedeniyle vatandaşların kendilerine büyük bir tepki gösterdiğini, ancak ağaçların yeşillendirilerek şehrin yeşil alanlarına yeniden ekilip doğaya kazandırıldığını söyledi.

KIBRIS, sökülen ağaçların nereye gittiği, nasıl ekilip yeşertildiği konusundaki adımları yerinde izledi.

Yetkililer, söktükleri ağaçları büyük bir titizlikle Van bir araca yükleyip Gönyeli Belediyesi’nin fidanlığına götürdü. Orada kökleri budanan ağaçlar, bidonlara ekilerek filizlenmeye bırakıldı. Bu ağaçların sonbaharda Gönyelinin başka bir yerine ekileceği belirtildi.

Yetkililer, Adem Kaner Şirketi önüne kaldırım, özürlü ve bisiklet yolunun büyük bir kısmının tamamlandığını ve bölgede özel çitlerin ekilerek yeşillendirileceğini, ayrıca araç park yerlerinin önüne biber ağaçları ekilerek araçlara özellikle yaz aylarında gölgelendirme sağlanacağını da belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağaçlar yeniden doğaya kazandırılıyor

Yorumlar kapalı.