“640 kilo kaçak et” tasarrufuyla yargılanacakfeatured


Akıncılar’da 640 kilo ağırlığına kaçak etlerle yakalanan ve yol kenarında bulduğunu ileri süren zanlı O.Ş.
Teminatla serbest bırakıldı

Emine UYSAL ÇALUDA

Akıncılar’da 640 kilo ağırlığına kaçak etlerle yakalanan ve yol kenarında bulduğunu ileri süren zanlı O.Ş., yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.
“Gümrüksüz mal tasarrufu” suçuyla tutuklanan zanlı O.Ş, sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Cansu Lefkonuklu, tanık olarak polis çavuşu Hüseyin Ergüleç’i dinletti.
Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Ergüleç, 18 Haziran 2024 tarihinde Mağusa – Lefkoşa anayolu üzerinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı ÇÖŞ ekipleri tarafından şüpheli görülen ve
durdurulan zanlı O.Ş.’e ait çift kabin araç içerisinde yapılan aramada 640 kilo Güney Kıbrıs’tan
kaçak olarak ithal edilen çeşitli etler bulunduğunu yineledi.
Ergüleç, zanlıdan suçüstü tutuklandığını ve şubeye celp edilerek konu ile ilgili izahat istendiğinde söz konusu etleri Akıncılar bölgesinde yol kenarında bulduğunu ve aldığı beyanında bulunduğunu anımsattı.
Ergüleç, zanlının ayrıca ikametgahında mahkeme emri ile yapılan aramada ise buzluğunda toplam 10 kilo daha
et bulunduğunu ve konu etler ile ilgili olarak da izahat olarak da tutuklanmadan önceki gün kapısında bulduğunu
izahatında bulunduğunu anımsattı.
Ergüleç, etlerin Veteriner Dairesi ekipleri tarafından incelendiğini ve mührü olmadığını bu nedenle sağlıksız olduğunu rapor ettiğini söyledi.
Ergüleç, zanlının avukatının, müvekkilinin etleri Akıncılar’da yol kenarında bulduğunu ve zehirli olup, etraftaki hayvanların yiyerek zarar görmemesi için tasarrufuna aldığını ileri sürdüğünü anımsattı.
Hüseyin Ergüleç, zanlınınetki edebileceği soruşturmanın tamamlandığını söyleyerek, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti. Avukat Muhabbet Mevsimler, teminat talebine itiraz etmedi.
Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 50 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 300 biner TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
“640 kilo kaçak et” tasarrufuyla yargılanacak

Yorumlar kapalı.