6 bin Euro’ya ön izin çıkardılar! featured


Çalışma Dairesi’nin internet ortamında yapılan çalışma ön izin başvurularına ulaşan iki zanlı, elektronik ortamdaki başvuru formlarını sahteledi 

 

Emine UYSAL ÇALUDA 

   Çalışma Dairesi’nin internet ortamında yapılan çalışma ön izin başvurularına ulaşan iki zanlı, elektronik ortamdaki başvuru formlarını sahteledi. 

   Bangladeş uyruklu iki zanlı, 6 bin Euro’ya üç kişiye ön izin almak için anlaştı. Sisteme girip, çalışma ön izin sahteleyen üç kişinin çalışma ön izinlerini, daireye sunmasıyla olay patlak verdi.
   “Resmi Evrağı Sahteleme, Tedavüle Sürme ve Sahtekarıkla Para Temini” suçlarıyla tutuklanan zanlı 1 M. U. ve zanlı 2 A.I., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 

   Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada savcı Şayan Ergülen, tanık olarak Adli Şube’de görev  yapan polis memuru Soner Şaban’ı dinletti.         

   Mahkemede yeminli şahadet veren Şaban, 20.12.2023 tarihinde saat 15.50’de Lefkoşa’da sakin Çalışma Dairesi Müdürü Sezgi Çobanoğlu Ballı’nın yaklaşık bir ay önce Çalışma Dairesi’ne gelen Bangladeş uyruklu Shohag Mich isimli şahsın beraberinde getirdiği, 1 adet Kabir Uddın, 1 adet Md Jibon Mıa ve 1 adet Imtiaj Uddın adına kayıtlı KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait on izin başvuru forumlarının sahte olduğunu düşündüğü ve bu durumun polis tarafından araştırılmasını istediğini anlattı. 

   Soner Şaban, söz konusu üç kişinin adına düzenlenen ve sahte olduğu düşünülen ön izin başvuru forumlarının  emare alındığını kaydetti. 

   Şaban, aynı tarihte Lefkoşa’da bulunan Çalışma Dairesi Müdürü Sezgi Çobanoğlu Ballı’dan yapılan soruşturmada söz konusu mesele ile ilgili daire adına şikâyetçi olduğu ve aslında sahte olarak düzenlenen ön izin belgelerinin kayıt ve numaralarının başka şahıslar adına olduğunun öğrenildiğini belirtti. 

   Şaban, 23.12.2023 tarihinde meselenin diğer şikâyetçisi olan Bangladeş uyruklu Shohag Mıa’dan yapılan soruşturmada ise söz konusu ön izin başvurularını kendisine arkadaşı olan Süleyman Esmer’in tamam olduğunu söyleyip, WhatsApp’tan resimlerini atmasının ardından kendisinde arkadaşı Süleyman Esmer’e 2600 Euro nakit para ödediği ve olayla ilgili şikâyetçi olduğunun öğrenildiğini kaydetti.

   Şaban, “Aynı tarihte Girne’de tespit edilen Süleyman Esmer’den yapılan soruşturmada Shohag Mıa’ya attığı ön izin belgelerini kendisine iki ayrı telefon numarasından zanlı M.U. isimli kişinin yapıp attığını ve bu belgelere karşılık kendisinin de ona Shohag Mıa’dan aldığı 2600 Euro nakit parayı verdiği öğrenilmiştir. 23 Aralık’ta  M.U. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri ışığında tutuklanmıştır” dedi. 

   Şaban, sahte ön izin soruşturması kapsamında zanlı 1’İn suç ortağı olduğu tespit edilen zanlı 2 A.I’nın da tutuklandığını anlattı.

   Mesele ile ilgili olarak zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirten Şaban, kaçak olan zanlıların üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti. 

   Mahkeme talebi onayladı.

1
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
5
_zg_n
Üzgün
2
_a_rm_
Şaşırmış
6 bin Euro’ya ön izin çıkardılar! 

Yorumlar kapalı.