Aksa Özbekistan’a 400 megawatt’lık santral kuruyorfeatured
Aksa Enerji, Özbekistan’da 2024 yılında devreye girecek olan 250 milyon dolar değerinde dev bir yatırım için imzayı attı.

Türkiye’nin enerji alandaki dev ismi Aksa Enerji, yurt dışı yatırımlarına devam ediyor. Geçen hafta Özbekistan Yatırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Laziz Kudratov ile bir araya gelen Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yatırım anlaşması imzaladı.

AKSA Enerji, Yatırım, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kamu-özel ortaklığıyla Kaşkadarya bölgesinin Nişan ilçesinde 400 megavatlık gaz pistonlu enerji santrali kurmak için 250 milyon dolar yatırım yapacağı belirlendi.

Patronlar Dünyası’nın haberine göre anlaşma 25 yıllık bir süreyi kapsıyor.

Özbekistan’daki güç bin 170 megavata yükselecek

Aksa Enerji, 25 yıllık proje uygulama süresi boyunca santralin tasarımını, finansmanını, inşasını ve işletmesini üstlenecek. İnşaat çalışmalarının Aralık 2023’te başlaması ve santralin 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Geçtiğimiz hafta Aksa, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Özbekistan’dan projesi hakkında açıklamada bulunmuştu. Açıklamaya göre 9 Kasım 2023’te, Aksa Enerji Üretim AŞ, Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) ile Özbekistan’ın Talimercan şehrinde 430 megavat kurulu güçte bir doğalgaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren bir anlaşma imzaladı. Bu kapsamda şirket, Taşkent ve Buhara şehirlerinde toplam 3 santral ve 740 megavat kurulu güçle geçen yılın ilk çeyreğinden bu yana ticari üretim gerçekleştirdiği Özbekistan’daki kurulu gücünü Talimercan’a kurulacak yeni santralle 1.170 megavat seviyesine yükseltecek.

7 farklı ülkede yatırım

Aksa Enerji 7 ülkede santral yatırımlarıyla global bir enerji şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Aksa Enerji, globalleşme yolundaki ilk adımını 2015 yılında attı. KKTC’den sonra Afrika’ya adım atıldı.

Gana, Madagaskar ve Mali’de kısa sürede kurup devreye aldığı enerji santralleriyle Afrika kıtasına açılan Aksa, ardından Asya kıtasındaki ilk yatırımına Özbekistan’da adım attı.

Aksa Enerji, 2021 yılının başında Kongo Cumhuriyeti’nde 50 MW kurulu güce sahip olacak doğal gaz santralinin işletme hakkına yönelik 30 yıllık imtiyaz sözleşmesi imzaladı.

Aksa Enerji, coğrafi çeşitlilik stratejisiyle yurt dışında enerji ihtiyacı olan tüm coğrafyalarda yatırımlarına devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Aksa Özbekistan’a 400 megawatt’lık santral kuruyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir