36 bin TL cezayı ödemedi; teminata çıkarıldıfeatured


Kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen Şad Constraction LDT direktörü zanlı A.D. tutuklandı

 

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Hem kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen hem de çalışanına yatırım yapmamak için evrak sahteleyip, işten çıkarmış gibi gösterip, pasaportuna da el koyduğu tespit edilen Şad Constraction LDT direktörü zanlı A.D. tutuklandı.

“Sahte Resmi Belge Düzenleme, Tedavüle sürme” ve “Sakinlerin Kaydı Yasasına Aykırı Hareket” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı A.D, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Şayan Ergülen, tanık olarak polis memuru Emin Günal’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Günal, zanlının 11.08.2023 ve 14.08.2023 tarihlerinde Lefkoşa ‘da meydana gelen “Resmi Evrak Sahteleme, Sahtelenmiş Evrağı Tedavüle Sürme” ve “Sakinlerin Kaydı Yasasına Aykırı Hakerekette Bulunma” meselelerine methaldar olduğunu belirtti.

Emin Günal,  11.08.2023 tarihinde zanlı A.D’nin Gönyeli’de faaliyet gösteren Şad Constuction Ltd isimli inşaat şirketinin şantiyesinde Muhammed Usaıd’ in 30.06.2023 tarihinde yanında çalışmasına rağmen KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yabancıların işten ayrılış belgesi üzerine konu şahıs ile ilgili sigorta ve ihtiyaç sandığı ödememek için dolandırmak kastı ile 30.06.2023 tarihinde işten ayrıldığı şeklinde konu belgeyi doldurup imzalama suretiyle resmi evrağı sahteleyip, sahtelemiş olduğu bu resmi evrağı 14.08.2023 tarihinde Çalışma Dairesine verip mühürletmek suretiyle tedavüle sürdüğünü anlattı.

Günal, mesele ile ilgili olarak Muhammed Usaıd’in 18.08.2023 tarihinde polise şikayette bulunduğunu ancak Muhammed Usaıd’in de KKTC’de ikamet izinsiz olduğundan dolayı aleyhinde yasal işlem başlatıldığını belirtti.

Günal, Usaıd’in hazırlanan dosyasının mahkemede görüşüldüğü sırada Muhammed Usaıd’ in pasaportunun zanlı A.D. tarafından alıkonulduğu iddiası konması üzerine zanlı A.D.’nin aleyhinde Fasıl 85 Madde 18 tahtında soruşturma başlatılmasına emir verildiğini kaydetti.

Günal, tüm bu olgular ışığında zanlının 18 Ocak 2024 tarihinde Adli Şube’ye celp edilerek aleyhindeki suçlamalar bildirildiği zaman bir gönüllü ifade verdiğini mahkemeye aktardı.

Zanlıya yanında çalışma izinsiz işçi çalıştırmaktan dolayın 36 bin  TL para cezası kesildiğini ancak para cezasını ödemediğini söyleyen Günal, zanlının ilerde davalarında hazır bulunmasını sağlamak için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 20 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber iki kefilin 300 biner TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

 

 

3
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
36 bin TL cezayı ödemedi; teminata çıkarıldı

Yorumlar kapalı.