3 ihale iptal edildifeaturedMerkezi İhale Komisyonu, Autorecloser ve Gsm Router Alımı, Sosyal Sigortalar Dairesi ve Amirlik Binaları Temizlik İhalesi ve Hazine ve Muhasebe Dairesi Temizlik İşleri Yapımı ihalelerini iptal etti.

Dava yolu açık… Merkezi İhale Komisyonu’nun açtığı 3 farklı ihalede üretilen kararlar şikayet konusu olunca Rekabet Kurulu devreye girdi. 2 temizlik ihalesi iptal edilirken, KIB-TEK’in alım ihalesinin iptal kararının yanlış olduğu tespit edildi, ihale sürecinin iptaline karar verildi. Üretilen kararlarla ilgili dava yolunun açık olduğu bildirildi.

Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) bağladığı ihalelerde hata olduğunu iddia eden kurumlar haklarını Rekabet Kurulu’nda arıyor. MİK’in açtığı ve karar ürettiği 3 ihale ile ilgili yapılan şikayetler sonucunda Rekabet Kurulu devreye girdi. Yapılan araştırmalar neticesinde 3 ihalenin de iptal edilmesi kararı alındı. Kararlar Resmi Gazete’nin 11 Ekim 2023 tarihli nüshasında yer aldı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun Autorecloser ve Gsm Router Alımı ihalesini kazanan şirket ile ilgili daha sonra bu kararın MİK tarafından iptal edilmesi ilgili şirket tarafından Rekabet Kurulu’na götürüldü. Şirket haklı bulundu. Bunun yanında Rekabet Kurulu iki de temizlik ihalesinin iptaline karar verdi. Bunlardan biri ‘Sosyal Sigortalar Dairesi Merkez Müdürlük, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt Bölge Amirlikleri Binalarının Temizlik Hizmeti Alımı’ ihalesi, diğeri de “Hazine ve Muhasebe Dairesi Temizlik İşleri Yapımı” ihalesi.

İptal edilen ihaleyle ilgili karar

KIB-TEK’in MİK aracılığıyla açtığı Autorecloser ve GSM Router Alımı ihalesinde ilginç gelişmeler oldu.

Artesa Trading Co. Ltd. ihalenin şartnamenin (Ek-1 Özel Hususlar 1. 1 maddesi) uygun olmaması sebebi ile iptal edilmesinin yanlış bir karar olduğunu öne sürerek MlK’in bu yöndeki kararının iptal edip, ihaleyi taraflarına verilmesini talep etti.

Rekabet Kurulu bu talebi inceledi ve Artesa’yı haklı buldu. Kurulun yayınladığı raporda, “Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun 068/2023 sayılı Kıb-Tek Autorecloser ve GSM Router Alımı’ ihale sürecinin iptal edilmesine oybirliği ile, ikinci itiraza konu ihale ile ilgili olarak yeni bir ihale süreci başlatılmasına ya da Yasa’ya uygun başka bir yöntemle alım yapılmasına oybirliği ile, üçüncü olarak da Merkezi İhale Komisyonu’nun tüm ihale katılımcılarına. İhale sürecinin iptal edildiğini bildirmesine oybirliği ile karar verdi.

Sosyal Sigortalar Dairesi ve amirlik binaları temizlik ihalesi

Sözal Pazarlama Ltd. ‘Sosyal Sigortalar Dairesi Merkez Müdürlük, Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt Bölge Amirlikleri Binalarının Temizlik Hizmeti Alımı” ihalesinin ihale şartnamesinde ‘0l /07/2024’e kadardır” şeklinde olduğunu, daha sonra yayınlanan zeyilname ile ihale süresinin O 1.07.2023 – 31.06.2024 şeklinde değiştirildiğini, ancak ihale için son teklif verme tarihin 07.07.2023 olması sebebi ile ihale dokümanlarında belirtilen sürenin belirsiz olduğunu ve sürenin tam olarak saptanamamasından ötürü maliyetleri tam olarak hesaplamanın imkansız olduğunu dolayısı ile mezkur ihalenin iptal edilmesini talep etti.

Rekabet Kurulu bu taleple ilgili şirketin birinci iddiasında haklı olduğunu saptadı. Bundan dolayı ihalenin iptal edilmesine, itiraza konu ihale ile ilgili olarak yeni bir ihale süreci başlatılmasına ya da Yasaya uygun başka bir yöntemle alım yapılmasına karar verdi.

Hazine ve Muhasebe Dairesi Temizlik İşleri Yapımı ihalesi

Sözal Pazarlama Ltd. Hazine ve Muhasebe Dairesi Temizlik İşleri Yapımı ihalesine yönelik yaptığı itirazda ihale süresinin belirsiz olduğu, dolayısı ile şartnameye göre geçerli ve yasal teklifin tam olarak hesaplanmasının imkansız olduğunu ortaya koydu.

Kurul konuya ilişkin kararında, hizmet süresi konusunda ihale dokümanlarında kesin ve net ibare tespit edemediğinden itiraz konusu maliyetlerle ilgili hesap amanın ve değerlendirmenin yapılmasının mümkün olmadığına, şartnamenin bu aşamada düzeltilmesinin mümkün olmadığından başvuru sahibinin iddiasında haklı olduğuna ve Yasa’nın 83(3)(8) maddesi tahtında 240/2023 sayılı ‘Hazine ve Muhasebe Dairesi Temizlik İşleri Yapımı’ ihalesinin iptal edilmesine karar verdi.

Kararlarla ilgili dava yolu açık

Başkan Mustafa Üstünel, üyeler Prof. Dr. Tülen Saner, Dr. Tahir Yeşilada, Kubilay Sepetçioğlu, Avukat Şifa Kırmızıgil’den oluşan Rekabet Kurulu’nun aldığı kararların tümünde kararların taraflara bildirilmesinden itibaren 75 gün içerisinde Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava yolunun açık olduğu ifade edildi.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
3 ihale iptal edildi

Yorumlar kapalı.