260 arıcı eğitim aldıfeatured


Kuzey Kıbrıs Arıcılar Birliği ile Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği ortaklığında yürütülen bölgesel arıcılık eğitim dizilerinin birinci bölümü tamamlandı.

Bir tam gün süren eğitimlere Lefkoşa, Güzelyurt, Girne, Mağusa ve İskele’den olmak üzere toplam 260 arıcı katıldı.

Birlikten verilen bilgiye göre, “Honey, Save, Love: Bee-Savvy (Balı, Koru, Sev)” adlı proje kapsamında İskele’de gerçekleşen son eğitimde, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu eğitmenlere plaket takdim etti.

Yapılan ihtiyaç anket ve danışmanlık araştırması ardından arıcılardan alınan geribildirim sonucunda düzenlenen eğitimler, yerli ve yabancı eğitimciler tarafından birer gün olmak üzere toplam beş bölgede yürütüldü.

Arıcılara yerli arı ırklarının korunması, balın işlenmesi ve saklanması, Avrupa Komisyonu bal analizi sonuçlarının analizi, arıcılık kayıt sistemi uygulaması, bal odaları standartları ve hijyen kuralları, modern arıcılık teknikleri ve arı hastalıkları konularını içeren eğitimler verildi.

Eğitimlere katılan arıcılara Arıcılar Birliği tarafından katılım sertifikası verildi.

Eğitimlerde ayrıca, kasım ayında yapılması planlanan uygulamalı arıcılık eğitimleri hakkında bilgi verildi.

Biyolojik çeşitlilik, ekosistemlerin korunması ve toplum yararı için sürdürülebilir çevre ve arıcılık uygulamaları ve politikalarını iyileştirmenin öneminin vurgulanacağı projede 2 yıl boyunca çeşitli eğitim, farkındalık yaratma faaliyetleri ve yarışmaların yanında organik ilaçlama, bal ormanı oluşturma gibi faaliyetler yürütülecek.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
260 arıcı eğitim aldı

Yorumlar kapalı.