25 yıl sonra bir ilk: Küçük karabatak tespit edildifeatured


Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü Sulak Alan İzleme Ekibi, 16 Nisan tarihinde, Akdeniz Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde tek başına dolaşan bir küçük karabatak (Microcarbo pygmaeus) tespit etti.

Taşkent Doğa Parkı’ndan yapılan açıklamada, resmi verilere göre, bu türün Kıbrıs’ta en son 25 yıl önce 1999 yılında görüldüğü ve adamızda bu türe ait sadece birkaç kayıt bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, “Dahası, ekibimiz tarafından çekilen fotoğraflar; bu türün Kıbrıs’tan ilk görselleri olarak kayda girmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Küçük karabatak türü orta büyüklükte parlak siyah tüylü bir kuştur ve deniz kuşlarının Karabatakgiller ailesinin (Phalacrocoracidae) bir üyesidir. Göller, yavaş akan nehirler ve bol bitki örtüsüne sahip lagünler gibi iç kesimlerdeki tatlı su düzlüklerinde yaşar ve küçük balıklarla beslenir. Bu türün üreme alanı Güneydoğu Avrupa’dan Güneybatı Asya’ya kadar uzanır. Ancak, Kıbrıs adası bu tür için önemli olan diğer bölgelere yakın olmasına rağmen, varlığı son derece nadir olarak kabul edilir. Adamız için özel bir tür olan bu kuşun yıllar sonra yeniden kaydını yapmak mutluluk ve gurur verici.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
25 yıl sonra bir ilk: Küçük karabatak tespit edildi

Yorumlar kapalı.