2024’te restorasyon başlayacakfeaturedGirne Kalesi için çalışma yapılacak… Tankut Rıfkı, Lefkoşa Surları’nın onarımı için UNDP tarafından ihaleye çıkıldığını ve buranın güçlendirme çalışmalarının başladığını belirtti, Girne Kalesi için de daire olarak 2024 yılında restorasyon çalışması yapacaklarını açıkladı.

 

Emine Gül ÖZER

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde yapılarından olan ve her biri tarih kokan Girne Kalesi ve Lefkoşa Surları’nın durumu kritik.

Zamanında yapılmayan bakımlar tarihi yapıların harap duruma gelmesine neden oldu.

Başkent Lefkoşa’yı çevreleyen tarihi surlarda yaşanan çöküntüler ile ilgili Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) devreye girdi. Surlar için ihaleye çıkıldı, çalışmalar başladı.

Girne Yat Limanı ile muhteşem bir birliktelik gösteren tarihi Girne Kalesi’nde ise binadan taşlar dökülmeye başladı.

Turistlerin hayranlıkla gezdiği ve onlarca fotoğraf çektiği tarihi kalenin içler acısı durumuyla ilgili 2024 yılında adım atılacağı kaydedildi.

KIBRIS’a konuşan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Tankut Rıfkı, yapılacak çalışmalara ilişkin bilgiler paylaştı.

 

“2024 bünyesinde çalışmalara başlayacağız”

 

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Tankut Rıfkı, Girne Kalesi’nde yaşanan döküntü ve çökmelerden haberdar olduklarını ve bu durumun önlem alınması gereken büyük bir olay olduğunu vurguladı.

Tarihi dokuların restore edilmesine yönelik, 2024 bünyesinde restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını belirten Rıfkı, “Çalışmalar için henüz bir tarih belirlenmedi, ama 2024 yılı içerisinde kendi bünyemizde yapacağız ve onarımlara başlanılacak” şeklinde konuştu.

 

“UNDP tarafından ihaleye çıkıldı”

 

Lefkoşa Surlar’daki çökme ve yıkılmalara karşı da açıklamalarda bulunan Rıfkı, çalışmalara şimdiden başlandığını, başlangıç olarak da surların temizlendiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yıkılmalara ve hasarlara karşı ihaleye çıkıldığının vurgusunu yapan Rıfkı, “çöken yerler onarılacak, çökükler olduğu kadar aradaki boşluklara da derz çekilmesi gerekiyor. Derzlenme ile ilgili çalışmalar başladı. Maliyet hesaplanması yapılma aşamasına geliniyor” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
2024’te restorasyon başlayacak

Yorumlar kapalı.