200 dolar kazanayım derken cezaevine gittifeaturedTurizm bölümünde öğrenim gören Agboola Rafeal Babatunde’nin yerine sınava girdiği için tutuklanan zanlı Oladayo Olamide Olaleye,  teminat duruşmasına çıkarıldı

 

Emine UYSAL ÇALUDA

Üniversitede sağlıkla ilgili bir bölümde öğrenim gören ve 200 dolar karşılığında turizm bölümünde öğrenim gören Agboola Rafeal Babatunde’nin yerine sınava girdiği için tutuklanan zanlı Oladayo Olamide Olaleye, ülkede yasal statüsü olmadığından yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Evrak sahteleme” ve “Başkasının kimliğine bürünme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Oladayo Olamide Olaleye dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Senem Palabıyık, tanık olarak polis memuru İbrahim Bulak’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Bulak, 06.11.2023 tarihinde saat 08.30 raddelerinde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Haspolat-Lefkoşa’da, Lefkoşa’da sakin Oladayo Olamide Olaleye’nin (E-27), Turizm Araştırma Metotları sınavında Agboola Rafeal Babatunde’nin (E-33) yerine imza atmak suretiyle başkasının kimliğine bürünerek söz konusu evrakı sahteleyerek, adı edilenin yerine sınava girdiğini belirtti.

Bulak, mesele ile ilgili olarak Oladayo Olamide Olaleye’nin imzaladığı yoklama listesi ve sınav kağıdının emare olarak alındığını ve meselenin polisin bilgisine 13.11.2023 tarihinde geldiğini kaydetti.
Bulak, mesele ile ilgili olarak Oladayo Olamide Olaleye’nin bir gönüllü ifade verdiğini ve ifadesinin itiraf niteliğinde olup sınav için 200 dolar alacağını belirtti.
Oladayo Olamide Olaleye ve Agboola Rafeal Babatunde’nin aleyhinde derdest emri temin edildiğini ve Olaleye’nin derdest emri gereği tutuklandığını ancak muhaceret kayıtlarında yapılan kontrolde Agboola Rafeal Babatunde’nin 20.10.2023 tarihinde KKTC’den çıkış yaptığının tespit edildiğini kaydetti.

Tahkikatın tamamlandığını ve zanlının  29.11.2022’den itibaren 349 gündür KKTC’de ikamet izinsiz olduğunun tespit edildiğini  söyleyen Bulak, iki ayı aşmamak üzere cezaevine gönderilmesini talep etti.

Mahkeme talebi onayladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
200 dolar kazanayım derken cezaevine gitti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir