10 yılda 780 çocuk, işledikleri suçlardan dolayı mahkum edildifeatured


‘Adam öldürme’ suçu da var… 2013-2023 yıllarını kapsayan 10 yıllık sürede ülkemizde 16 yaşından küçük olup suç işleyen 780 çocuk kayıtlara geçti. Bu çocuklardan 221’i son 5 yılda mahkum edildi ve 46’sı hapse girdi. Çocukların karıştığı suçlar arasında “adam öldürme” ve “soygun” gibi ciddi suçlar da bulunuyor.

 

2023’te dikkat çeken artış!… 2023 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili 88 davada 68 erkek, 3 kız toplam 71 genç suçlu mahkûm edildi. Suçlu bulunan 71 çocuktan 15’i hapislik cezası alırken, 8’i para cezası, 3’ü sınama, 45’i ise kefalet senedi imzalamak durumunda kaldı.

 

“Ailelere görev düşüyor”… Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Erdem Beyoğlu, “Çocuklardaki uyum problemleri, davranış sorunları, psikiyatrik sorunlar çocukları suça iten nedenler arasında yer alıyor. Madde ve alkol kullanımları da bu etkenlerden biridir.” diyerek bu noktada ailelere çok büyük görevler düştüğünü söyledi.

 

Değişkenliklerin etkileri… Uzman Klinik Psikolog Münire Şirket Uğural “değişen nüfus, ekonomik düzen ve gelişen teknoloji söz konusu olduğunda çocuklukta ve yetişkinlikte tüm ülkelerde sosyal problemler artar. Böyle olaylar da kaçınılmaz olur.” vurgusu yaptı.

 

Cemre CEMALİ

 

   Son 10 yılda ülkemizde 16 yaşından küçük 780 çocuk suç işleyerek mahkûm edildi.  Bunlardan 221’i son 5 yılda suça karışarak mahkum oldu; 46 çocuk suçlu da hapse girdi.

2019-2023 yıllarını kapsayan sürede mahkum edilen 221 çocuktan 34’ü ‘Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz v.s.’ suçunu işlerken, 90’ı ‘Soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s.’ suçlardan yargılandı.

KIBRIS’a konuşan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Erdem Beyoğlu, uyum problemleri, davranım sorunları, psikiyatrik sorunlar, madde ve alkol kullanımlarının çocukları suça iten nedenler arasında yer aldığını ifade ederek, “Mahkum edilen çocuklar tek bir olayla mahkemeye sevk edilmiyorlar. Mutlaka öncesinde birkaç tane olayı bulunuyor. Dolayısıyla mahkeme de son çare olarak ‘kaçıncıdır bu’ diyerek ceza veriyor.” vurgusunda bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Münire Şirket Uğural da çocuğu suça iten sebeplerin ne olduğunun araştırılmasının üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan biri olduğunu ifade ederek, hiçbir çocuğun bu şekilde doğmadığına dikkat çekti.

 

2023’te 71 genç suçlu mahkûm edildi, 15’i hapis cezası aldı

 

   2023 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili olarak neticelenen 88 davada muhtelif suçlarla itham edilen 68 erkek, 3 kız toplam 71 genç suçlu mahkûm edildi.

Geçtiğimiz yıl suçlu bulunan 71 çocuktan 15’i hapislik cezası alırken, 8’i para cezası, 3’ü sınama, 45’i ise kefalet senedi imzalamak durumunda kaldı.

İşledikleri suç dağılımına bakıldığında ise çocukların 3’ü ‘Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz v.s’ suçunu işlerken; 33’ü ‘Soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s.’ den, 17’si ‘Trafik ve diğer suçlardan’, 3’ü ‘Kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar v.s.’ 6’sı ‘Uygunsuz hareket’, 9’u ‘Sahtekarlıkla para temini’ suçunu işledi.

 

2022’de 42 genç suçlu mahkûm edildi, 3’ü hapis cezası aldı

 

2022 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili neticelenen 61 davada muhtelif suçlarla itham edilen 39 erkek, 3 kız toplam 42 genç suçlu mahkûm edildi.

Suçlu bulunan 42 kişiden 2’si nezaret altına alınırken;  3’ü hapislik,  5’i de para cezası aldı. 30’çocuk ise kefalet senedi imzaladı.

Mahkum edilen çocukların; 7’si “Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz v.s., 1’i Silah veya patlayıcı madde taşıma, bulundurma, kullanma, 16’sı soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s, 5’i trafik ve diğer suçlar, 8’i kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar v.s. , 5’i uygunsuz hareket” suçu işledi.

 

2021’de 15 çocuk mahkum edildi, 5’i hapse girdi

 

   2021 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili olarak neticelenen 19 davada muhtelif suçlarla itham edilen 14 erkek, 1 kız toplam 15 genç suçlu mahkûm edildi.

Bunlardan; 1’i nezaret altına alınırken; 5’i hapislik cezası, 1’i para cezası aldı. 6’sı da kefalet senedi imzalamak durumunda kaldı.

Mahkum edilen çocuklardan; 6’sı “Adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz v.s. suçunu işlerken; 5’i soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s, 3’ü kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar v.s., 1’i uygunsuz hareketten” yargılandı.

 

2020’de 47 genç suçlu mahkûm edildi, 13’ü hapse girdi

 

   2020 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili olarak neticelenen 52 davada muhtelif suçlarla itham edilen 43 erkek, 4 kız toplam 47 genç suçlu mahkûm edildi. 1’i nezaret altına alındı, 13’ü hapislik ceza, 9’u para cezasına çarptırılırken 20’si kefalet senedi nazara alındı.

Mahkum edilen çocuklardan 10’u adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz vs. suçunu işledi.

5’i silah veya patlayıcı madde taşıma, bulundurma, kullanma v.s., 9’u soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s., 2’si Hintkeneviri tasarrufu, 1’i trafik ve diğer suçlar, 13’ü kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar v.s, 3’ü de uygunsuz hareket suçunu işledi.

2019’da 46 genç suçlu, 10’u hapislik

 

2019 yılında 16 yaşından küçük sanıklarla ilgili olarak neticelenen 39 davada muhtelif suçlarla itham edilen 42 erkek, 4 kız toplam 46 genç suçlu mahkum edildi. Bu çocuklardan 4’ü nezaret altına alındı, 10 u hapislik ceza, 11’i para cezası aldı, 20’sinden kefalet senedi nazara alınırken 1’i sınama ile neticelendi.

Mahkum edilen 46 kişiden; 8’i adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, vahim yaralama, darp, tecavüz v.s. suçunu işlerken; 4’ü silah veya patlayıcı madde taşıma, bulundurma, kullanma v.s., 27’si soygun yapmak, ev dükkan açmak, sirkat, tasarruf v.s., 4’ü trafik ve diğer suçlar, 3’ü kavgada yer almak, rahatsızlık, kasti hasar v.s suçlarıyla yargılandı.

 

Beyoğlu: Tek bir olayla mahkemeye sevk edilmiyorlar

 

   Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Erdem Beyoğlu, suç işleyen çocuklar için ‘suça karışan çocuk’ yerine, ‘suça itilmiş çocuk’ kavramının kullanıldığına dikkat çekerek, bu noktada ilk olarak ailelerin farkındalığının yüksek olması gerektiğini ifade etti.

Beyoğlu, suça itilen çocuklarla ilgili bir gerçeğe vurgu yaparak “Bu çocuklar tek bir olayla mahkemeye sevk edilmiyorlar. Mutlaka öncesinde birkaç tane olayı bulunuyor. Dolayısıyla mahkeme de son çare olarak ‘kaçıncıdır bu’ diyerek ceza veriyor.” dedi.

Çocukları suça sürükleyen nedenlerin başında ailevi nedenlerin geldiğini belirten Beyoğlu, çocukların suç işlemesine neden olan bazı etkenleri de şöyle açıkladı:

“Çocuklardaki uyum problemleri, davranış sorunları, psikiyatrik sorunlar çocukları suça iten nedenler arasında yer alıyor. Madde ve alkol kullanımları da bu etkenlerden biridir; son zamanlarda bunlarda artış var. Bu gibi etkenler çocuğun suç işlemesini artıran etkenler olarak karşımıza çıkıyor.”

Beyoğlu, bu noktada ailelere çok büyük sorumluluklar ve görevler düştüğü gibi okullara da çok büyük görevler düştüğünün altını çizerek, mahkemelere taşınmadan önceki sürecin önemine vurgu yaptı.

Erdem Beyoğlu

“Çocuklar önce okulda, sonra da dışarıda suça karışır”

 

Suça karıştıktan sonraki kısma müdahale etmekten ziyade öncesinin çok daha önemli olduğunu ifade eden Beyoğlu, şöyle devam etti:

“Çocuk suça karıştıktan sonraki kısım tabiî ki önemli, o kısımda da sıkıntılarımız var ancak önceki süreçlerde çok daha büyük sıkıntılar yaşıyoruz.

Örneğin çocuk okulda mutlaka bir sürü olaylara karışıyordur, okulda davranım problemleri çıkıyordur. Bu nedenle okuldaki öğretmenlerin, okul yönetimi ve idaresinin farkındalığı yüksek olmalı ve hemen müdahale etmeli.

Ailelerin de okulda olan sorunların ilerleyen zamanlarda başka sorunları doğurabileceğinin farkında olarak müdahale etmesi gerekiyor. Çünkü çocuk ilk olarak okulda kavga eder, sonra çıkıp dışarıda kavga eder. Dolayısıyla çocuklar önce okulda, sonra da dışarıda suça karışır.”

 

Uğural: Aile ve okul iş birliği yapmalı

 

   Uzman Klinik Psikolog Münire Şirket Uğural, danışanların genellikle bir olay sonrasında kendilerine başvurduğunu ifade ederek, ailelerin veya okulların doğrudan yönlendirdiği durumların daha az görüldüğüne dikkat çekti.

Uğural, aile yapısı ve ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişiminin yanı sıra okulların eğitim düzeyi ve eğitim sistemindeki olumlu veya olumsuz etkilerin de çocukların yaşadığı sorunlar üzerinde etkisi olduğunu belirterek, ebeveynlerin çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurulmasının önemine dikkat çekti.

Bu tür sorunlarla mücadelede ailelerin ve okulların daha fazla işbirliği yapması gerektiğinin altını çizen Uğural, öğretmenlerin ve okul personelinin, suç eğiliminde olan çocukların erken tespiti ve müdahalesi açısından kritik bir role sahip olduğunu söyledi.

Uğural, bunların toplumun genel refahını artırmak ve çocukların sağlıklı bir ortamda büyüyebilmelerini sağlamak için atılması gereken önemli adımlar olduğuna vurgu yaptı; ayrıca suç işleyen çocukların hangi suçu işlediğinin de çok önemli olduğuna işaret etti.

Münire Şirket Uğural

“Hiçbir çocuk suçlu doğmaz”

 

Çocuğu suça iten sebeplerin ne olduğunun araştırılması ve üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan biri olduğunu ifade eden Uğural, hiçbir çocuğun bu şekilde doğmadığını ancak değişen ve insan yapısı ile ekonomik sıkıntılardan dolayı bazı durumlarda evin içerisinde çocukların görmezden gelinebildiğini kaydetti.

Uğural, 18 yaşına gelene kadar her çocuğun büyümekte ve gelişmekte olduğunun göz önünde bulundurulduğunu ve o yaşa kadar ebeveynlerin çocuklarından sorumlu olduğunu hatırlatarak, 18 yaşından itibaren kişinin hayatından ve işlediği suçtan kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

Bireylerin muhakeme yeteneklerinin 18 yaşından itibaren olgunlaştığını da belirten Uğural, bu yaşa gelindiğinde, genellikle kişilerin doğru ile yanlışı ayırabilme, sonuçları öngörebilme ve karar verme becerilerinin gelişmiş olacağına dikkat çekti.

Uğural, çocukların okul içerisindeki tutum ve davranışlarının ve çocuğun eğitim düzenini hangi açıdan kullandığının da önemli bir nokta olduğunun altını çizerek “Birincil olarak ‘anne- baba çocuğu suça itmiştir’ diyemeyiz ancak çok büyük bir etkisi vardır. Evin içerisindeki huzursuz yaşantı, ebeveyn ilişkileri, şiddetli geçimsizlik, ekonomik problemler çok büyük etken olmaktadır.” dedi.

Ergenlik dönemine erişen çocukların bu dönemde bilgiyi doğru alabileceği ve onlara destek çıkabilecek kişilerin varlığına ihtiyaç duyduğunu anımsatan Uğural, “Kötü sosyal medya kullanımı sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çok küçük yaşlarda çocuklar, ellerindeki telefonlardan sınırsız internet erişimi ile kötü amaçlı kullanılan birçok sitelere çok kolay ulaşabiliyorlar. Amaç bunların önüne geçebilmektir.” şeklinde konuştu.

 

“Çok ciddi toplumsal problemdir”

 

   Suç işleyen çocukların varlığının toplumsal bir problem olduğunu ifade eden Uğural, şöyle devam etti:

“Bize bir suç ile başvurulduğunda kendi görüşümüzü beyan ederek bireysel önlemler için bundan sonra yapılabilecek olanlarla ilgili önerilerde bulunuruz. Ancak bu çok ciddi bir toplumsal problemdir. Dünyanın her yerinde olur ama bizim gibi küçük bir ülkeye göre çocuk ve ergenlerin suç oranlarının göz ardı edilemeyecek boyutta olduğu verilerden de ortaya çıkıyor.”

Uğural, suç işleyen çocuk ve ergenlerin sayısının artmasının endişe yarattığına dikkat çekerek “değişen nüfus, değişen ekonomik düzen ve hem değişen, hem de gelişen teknoloji söz konusu olduğunda çocuklukta ve yetişkinlikte tüm ülkelerde sosyal problemler artar. Böyle olaylar da kaçınılmaz olur” vurgusu yaptı.

Çocukların belirli bir yaşa eriştikten sonra gelecekle ilgili kaygı duymaya başladıklarını belirten Uğural yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

   “Çocuk ve ergenin en çok vakit geçirdiği ve en çok sosyalleştiği yer okullardır. Dolayısıyla da onları yeteneklerine uygun meslek dallarına yönlendirme çok önemlidir. Bu konuda ailelere, okullara ve toplumsal yapımızdaki sisteme çok iş düşüyor. Suça eğilimi olan çocuklar fark edildiğinde mutlaka ilgili kurumlardan destek istenmelidir.”

 

10 yılda 780 çocuk mahkum edildi

 

2023 yılında neticelenen 88 davada 71 genç suçlu

2022 yılında neticelenen 61 davada 42 genç suçlu

2021 yılında neticelenen 19 davada 15 genç suçlu

2020 yılında neticelenen 52 davada 47 genç suçlu

2019 yılında neticelenen 39 davada 46 genç suçlu

2018 yılında neticelenen 58 davada 53 genç suçlu

2017 yılında neticelenen 80 davada 86 genç suçlu

2016 yılında neticelenen 99 davada 116 genç suçlu

2015 yılında neticelenen 93 davada 89 genç suçlu

2014 yılında neticelenen 98 davada 121 genç suçlu

2013 yılında neticelenen 66 davada 94 genç suçlu

0
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
10 yılda 780 çocuk, işledikleri suçlardan dolayı mahkum edildi

Yorumlar kapalı.