’10. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ sona erdifeaturedLTB’den yapılan açıklamaya göre kültür-sanat alanında faaliyet gösteren 5 sivil toplum örgütü, Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) ve Gençlik Dairesi’nin birlikte organize ettiği festival, eski Çağlayan Bayram yeri ruhunu da hatırlatma düşüncesiyle  Çağlayan Parkı’nda  31 Ağustos Çarşamba gecesi başlamıştı.

Festival kapsamında 5 gün boyunca  halk dansları gösterileri, modern dans gösterileri, müzik performansı, panel, sergi ve açık hava sinema gösterimleri yer aldı.

Harmancı: Surların içiyle dışı barışıyor

Gecede bir konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, festivalin birçok kültürün barış içerisinde ve birbirleriyle kültürel etkileşim içerisinde buluştuğu bir etkinlik olduğunu ve festivale yurtdışından katılan ekiplerin kendilerine de bir şeyler katarak dostça ülkeden ayrıldıklarını kaydetti.

Harmancı, “Lefkoşa Surların içi ile dışını bu yıldan itibaren barıştırmaya başladı. Bu süreç bu festivalde de olduğu gibi bundan sonra da devam edecek. Lefkoşa her zaman olduğu gibi tüm renklerin iç içe ve kardeşçe yaşadığı bir başkent olarak yaşamaya devam edecek” dedi.

Piyale: Lefkoşa için örnek bir kültür-sanat festivali oluşturduk

Organizasyon Komitesi adına konuşan Salim Piyale ise Çağlayan bayram yeri konsepti  ile organize edilen festivalin birçok farklı etkinlikle dolu dolu ve oldukça keyifli geçtiğine dikkat çekerek çaba, emek ve katkı koyan her kurum-kuruluş ve kişiye teşekkür etti.

Halk dansları festivali olarak yola çıktıklarını ancak gerçek bir kültür sanat festivali oluşturduklarını belirten Piyale, festivalin gerek kapsamı  gerekse kurumların uyumlu çalışması ile örnek teşkil etmesini temenni etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
’10. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ sona erdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir